Žere mě to pokrytectví. Oni si snad myslí, že zaměstnanci s tak nízkými platy vyžijí, říká Valachová

Bývalá ministryně školství a současná poslankyně sociálních demokratů Kateřina Valachová se tentokrát o hlasy voličů uchází na jižní Moravě. Tedy na kandidátce, kterou minulý týden opustilo čtrnáct politiků. Hovořili jsme s ní ale třeba také o tom, jak tvrdé bylo koaliční vládnutí s Andrejem Babišem. Ač to může působit jinak, podle Valachové jeho straně nejde o práva pracujících lidí, o důstojnost seniorů nebo rovné šance pro děti. „Hnutí ANO naslouchá především velkým zaměstnavatelům a jejich starostem,“ říká Valachová.

Jaká je atmosféra v jihomoravské ČSSD poté, co z její kandidátky odešlo čtrnáct politiků?

Teď bych řekla, že se vody uklidnily. Kandidátka byla doplněna a je kompletní. A koncentrujeme se na kampaň a na úsilí získat co nejsilnější hlas nejen pro sociální demokracii, ale také pro jižní Moravu. Chceme být jeden tým, nedělíme se na ty, kteří jsou na kandidátce, a na ty, kteří na ní nejsou.

A nešlo tu situaci přece jen uhrát tak, aby nedošlo k tomu, že z vaší kandidátky několik politiků na truc odchází?

Musím říct, že s ohledem na to, co má sociální demokracie posledních několik měsíců za sebou, tak nejspíš nějaká turbulence nastat musela. Na můj vkus byla ale příliš velká a myslím, že jsme si ji mohli odpustit. Kolegové také mohli více věřit voličům, jejich preferenčním hlasům.

Faktem je, že původně měli být na jihomoravské kandidátce dva protikandidáti Jana Hamáčka na předsedu strany…

To je pravda. A stejně tak by se dalo říct, že Roman Onderka a Břetislav Štefan byli na posledním sjezdu protikandidáti na pozici prvního místopředsedy strany. Takže ano, sjezd a jeho výsledek do kandidátky na jižní Moravě určitě nějak zasáhl. Podle mě je ale skutečně důležité, že se už vody uklidnily a že budeme hrát všichni na jednu branku, že budeme jeden tým.

Hnutí ANO naslouchá především velkým zaměstnavatelům a jejich starostem. Úloha sociální demokracie byla ale vždy opačná.

Sociální demokracie je de facto jediná strana, která ještě nezahájila kampaň. Začínáte až 22. srpna. Nemůže se to ukázat jako nevýhoda?

Nemyslím, že je to nevýhoda. Pokud bych to brala občansky, mám dojem, že lidé mají politiky plné zuby, máme za sebou dva roky covidu, je navíc léto. Vnímám to tak, že si lidé chtějí odpočinout s rodinami a ve střehu začnou být právě na přelomu srpna a září. A myslím, že i když ta kampaň nebude dlouhá, tak bude hodně intenzivní a nejspíš i ostrá.

A proč by vás lidé jako sociální demokracii měli volit?

Protože tak, jak vnímám svou politickou a občanskou zkušenost za posledních sedm nebo osm let, tak mohu odpřisáhnout toto: zejména v těch jednáních, které voličky a voliči nevidí, v kuloárech sněmovny, předtím než vznikají hlasovací většiny, v uzavřených jednáních mezi stranami, tak sociální demokracie – a proto za ni kandiduji a budu za ni bojovat – je právě ta strana, která z hlediska postavení zaměstnanců, pracujícího člověka, anebo důstojnosti seniorů a rovných šancí pro děti, dává na stůl návrhy v jejich prospěch, zvedá je, drží je do poslední chvíle, kdy je šance je prosadit.

Andrej Babiš a hnutí ANO to nedělá?

Reakce Andreje Babiše, a zejména hnutí ANO, což je dobré rozlišovat, byly nejdřív odmítavé. Do toho se promítá zkrátka fakt, že hnutí ANO vzniklo v roce 2011 jako pravicová strana, a přestože to pravo-levé dělení tak trochu zmizelo, tak se prostě ukazuje, že hnutí ANO naslouchá především velkým zaměstnavatelům a jejich starostem. Úloha sociální demokracie byla ale vždy opačná. Jak teď, když byla čtyři roky menší koaliční stranou, tak kdykoli předtím, kdy byla hlavní levicovou silou v zemi, ČSSD vždy chránila a chránit bude práva zaměstnanců.

Do určité míry lze možná říct, že bylo dobře, pokud se ve vládě vyvažovaly zájmy zaměstnavatelů i zaměstnanců. Ale ten boj o to, aby zaměstnanci měli svá práva zajištěna, to byl vždy boj sociální demokracie. Zdaleka nejde jen o čísla na výplatní pásce. Lidé musí vědět, kdy jim práce začíná a končí, jak dlouhou mají dovolenou, jak mají zaplacené přesčasy nebo víkendové směny. Je tu také otázka, jak sladit rodinný a pracovní život. Tohle všechno hnutí ANO příliš nezajímalo a nezajímá. To jsou témata sociální demokracie. Všechno dobré, co poslední vlády v této oblasti udělaly, navrhla a často přes odpor koaličního partnera prosadila ČSSD.

Namátkou mohu zmínit obnovení nemocenské. Sama jsem s tím přišla, byla jsem přítomna na bouřlivých jednáních tripartity za účasti premiéra a zaměstnavatelů, a ti všichni mi tam šli po krku. A já jsem jim společně s odboráři argumentovala, proč je to správný krok. Mimochodem se zamysleme: Oč více by se šířila nemoc, kdyby měli lidé strach, že za první dny nedostanou nic? Kdyby stejně, jako to bylo v minulosti, chodili do práce i s příznaky?

Stejné to bylo se zvýšením rodičovského příspěvku. Mnoho let s tím nikdo nechtěl nic dělat. Koaliční jednání na toto téma byla opět tvrdá, tak jako jindy jsme museli překonávat odpor hnutí ANO.

Je toho ale podstatně víc. Jesličky nebo dětské skupiny. Tam je zase potřeba, aby byla zastropovaná jejich cena. Aby to nebylo pro horních deset tisíc, ale pro dolních deset milionů. Anebo 500 Kč pro důchodce, kteří pečovali o své děti. Ani to nebylo nic samozřejmého, nebylo do poslední chvíle jasné, zda to projde. Nakonec jsme museli posunout účinnost na 1. 1. 2023, jedině tak se bylo hnutí ANO ochotno přesunout aspoň na neutrální pozici. Jinak by se to neprosadilo. A ano, pravda také je, že se Andrej Babiš mnohokrát v nějaké fázi těch sporů přidal na stranu sociální demokracie.

V každém případě jsem hrdá, že ta témata sociální demokracie prosazuje a že jsme v tom úspěšní. A teď bude důležité, abychom se vyvarovali rozličných rozmíšek, šli do voleb jednotní, a pokud možno se vzájemně podrželi. A pak bude na voličích, a já věřím v jejich moudrost, aby toto všechno poznali a ocenili.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Komu naslouchá hnutí ANO?
  • Proč jsou podle ní někteří poslanci pokrytci?
  • A koho by Valachová podpořila v případě povolebního patu?
sinfin.digital