Rada ČT má nové vedení. Předsedu Matochu doplní Kysilka a Šlégr, proměna rozložení sil se završila

Novinář Pavel Matocha působící v Lidových novinách, jež patří Agrofertu, je novým předsedou Rady ČT. Ve středeční volbě obdržel jedenáct hlasů. Také volba místopředsedů skončila přesně podle naší předpovědi: zvoleni byli ekonom Pavel Kysilka a bývalý olympionik Jiří Šlégr. Volby se zúčastnilo dvanáct radních. Dva byli omluveni a Zdeněk Šarapatka se zúčastnit odmítl. Později odpoledne rada hladce schválila rozpočet ČT na příští rok.

Samotné volbě předcházel rozruch, který způsobil místopředseda rady Daniel Váňa. Své kolegy nevyděsil ani tak tím, že prodělal na sklonku října covid-19, jako především výrokem, že na jednání dorazil s horečkou, která je prý pozůstatkem nemoci.

Matochu do funkce navrhl právě Váňa a nový předseda rady ve volbě neměl protikandidáta. „Pracujeme spolu už nějaký čas, poznal jsem ho jako člověka, který tomu věnuje energii a čas. Prokázal jistou míru odolnosti, zároveň ochotu ke konsensu a domluvě,“ konstatoval Váňa. Matocha nominaci přijal, aniž by řekl, s čím do volby jde a jaké jsou jeho představy o fungování Rady ČT pod jeho vedením.

Následně si vzal slovo Šarapatka a oznámil, že se volby předsedy nezúčastní. „Je morálně nezpůsobilý, mám vážné pochybnosti, že bude svou pozici vykonávat s péčí řádného hospodáře. Nemá smysl, abych chodil za plentu, tento kandidát je pro mě nepřijatelný,“ vysvětlil. Kromě něj se volby do vedení rady nezúčastnili Maxmilián Kašparů a René Kühn, oba byli z dnešního jednání předem omluvení.

Nově zvolený předseda musel řešit nepatrný karambol ještě před samotnou volbou. Jako dosavadní místopředseda byl totiž pověřen řízením jednání, ale před samotnou volbou si počínal zmatečně. Aniž by přečetl volební pravidla, přistoupil k nominacím. Že by se celá procedura měla držet nějakých zaběhaných pravidel, ho upozornil jeden ze služebně nejstarších radních a v minulosti také předseda rady Jaroslav Dědič.

Zelení a rudí: ekologistické organizace západního světa jsou „užiteční idioti“ Číny

Matocha po zvolení navrhl na pozici místopředsedy ekonoma Pavla Kysilku. Olympionik Martin Doktor pak na druhý volný post místopředsedy nominoval bývalého hokejistu a také olympionika Jiřího Šlégra. Podle Doktora je to týmový hráč. „Jirka je z týmového sportu, je to týmový hráč a plní mnohdy funkci tmeliče.“

Kysilka i Šlégr svou nominaci přijali, ani oni ji ale – stejně jako Matocha – neodůvodnili, nevystoupili byť jen s krátkým nominačním projevem. Kysilku volilo sedm radních, Šlégr obdržel devět hlasů. Jak jsme už v úterý předpověděli, do vedení se nepokusila kandidovat Hana Lipovská, která patří v posledních měsících nepochybně k nejaktivnějším a také nejkontroverznějším radním. 

Dnešní volba znamená, že po jarní obměně Rady ČT její vedení ovládli nově zvolení radní. Matocha, Kysilka i Šlégr patří právě mezi tuto šestici. Potvrdilo se také, že nově zformovaná většina, jež si svou sílu otestovala při odvolání dozorčí komise, je pevná a relativně disciplinovaná.  

Zbytek jsou spekulace a úvahy, ale zásadní: generální ředitel Petr Dvořák a jeho management musí napříště počítat s tím, že bude čelit silným tlakům, kritice, rozličným požadavkům a především přísné kontrole. Stačí připomenout pokus Hany Lipovské z přelomu srpna a září, která tehdy požadovala podrobné finanční podklady včetně faktur či smluv o dílu u třech dílů Fokusu Václava Moravce a jednoho dílu Reportérů ČT. Tehdy u vedení Rady ČT nepochodila, lze ale očekávat, že po dnešku s obdobnou iniciativou přijde znovu. Nově zformovaná většina disponuje osmi až deseti hlasy, ovládá vedení rady, má svou dozorčí komisi. A jen pro připomenutí: pokud by situace v Radě ČT dospěla k hlasování o odvolání generálního ředitele Dvořáka, je k němu potřeba právě deset hlasů.

Vše o Radě ČT a České televizi na jednom místě. Čtěte další články INFO.CZ k tématu

SDÍLET
sinfin.digital