Zestátnění médií je „krok zpět k totalitě“. Šéfové ČT a Rozhlasu odráží Okamurův útok

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury svými výroky o zestátnění médií ohrožuje demokratické principy. V prohlášení uveřejněném na sociální síti Facebook to napsal generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Rozhlas to později zveřejnil i na svých webových stránkách. Právě v Českém rozhlase, v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu, Okamura požadavek vznesl. Proti Okamurově návrhu se dnes odpoledne ohradila i Česká televize

„Zcela razantně Český rozhlas odmítá myšlenku pana Okamury o zestátnění médií veřejné služby. Podobný krok by byl bezprecedentním narušením demokratických principů, na kterých stojí Česká republika. Byl by to krok zpět k totalitnímu systému, kterého se česká společnost zbavila v listopadu 1989 po sametové revoluci. Zestátnění Českého rozhlasu a České televize by znamenalo potlačení svobody projevu, narušení objektivního a pravdivého informování veřejnosti,“ píše v prohlášení Zavoral.

V úterý odpoledne se k prohlášení ČRo připojila i Česká televize. Podle ředitele ČT Petra Dvořáka jsou média veřejné služby silná, nezávislá a v žádném případě neslouží politickým nebo ekonomickým cílům. „Zřejmě proto jsou často terčem podobných útoků, proti nimž je třeba se stále znovu důrazně vymezovat,“ uvedl.

Piráti se rozštěpí a polovina skončí jinde. Jde o to, kdo je podchytí, říká komentátor Pečinka

Okamura se ve vysílání Radiožurnálu opřel do hospodaření Českého rozhlasu poté, co se ho moderátorka zeptala na stabilitu jeho hnutí s odkazem na problémy předchozí Okamurovy strany Úsvit přímé demokracie. Ten se rozpadl po sporech kolem smluv o mediálním poradentství, které měl Okamura uzavřít sám se sebou.

Předseda SPD proti tomu protestoval a obvinil Český rozhlas z netransparentního hospodaření. „Chceme zrušit koncesionářské poplatky, zestátnit to (veřejnoprávní média, pozn. redakce), aby byl jasný dohled NKÚ nad vaším hospodařením. Český rozhlas má velké problémy, a když budeme ve vládě, zásadně se zaměříme na Českou televizi a Český rozhlas,“ pronesl.

 „Český rozhlas nemá žádné problémy s hospodařením, naopak hospodaří zcela transparentně a naplňuje beze zbytku všechna ustanovení, která mu ukládají příslušné zákony včetně zákona o veřejných zakázkách či registru smluv. Jeho zprávy o hospodaření pak byly bez výhrad schváleny Poslaneckou sněmovnou. Český rozhlas se rovněž nikdy nebránil tomu, aby bylo jeho hospodaření podrobeno kontrole NKÚ. Naopak tento postup uvítá,“ oponuje Zavoral, podle něhož jsou Okamurova tvrzení nepravdivá a zavádějící. Výroky o zestátnění pak podle generálního ředitele ohrožují principy demokracie.

Čína v bodu zlomu: Si Ťin-pching se dostal na úroveň velkého Maa, straníci přijali jeho ideologii

Konflikt Okamurova hnutí s médii v poslední době vygradoval. V sobotu odmítla SPD vpustit do štábu redaktory INFO.CZ a Reportérů ČT. Tajemník uskupení Jaroslav Staník na ně podal trestní oznámení. Již předtím SPD odmítla udělit akreditace titulům z vydavatelského domu Economia nebo Seznam Zprávám. Odůvodnila to tím, že je tato média účelově špiní, dehonestují a manipulují s fakty. Obvinění ale dodnes nijak nedoložila.

SDÍLET
sinfin.digital