3 důležité věci ze světa, které byste dnes měli vědět

Ministři zahraničí Evropské unie budou jednat o situaci na Korejském poloostrově a v Íránu. Oči většiny Evropanů však mezitím budou upřeny spíše na Pyrenejský poloostrov. Katalánskému premiérovi totiž končí ultimátum centrální vlády, bude tak muset oznámit, zda region vyhlásil samostatnost, či nikoliv. Co dalšího se dnes za českými hranicemi děje? 

Ministry zahraničí EU čeká diskuse o Íránu i KLDR

Velká témata mezinárodní politiky budou mít dnes na programu jednání ministři zahraničí Evropské unie, kteří se sjíždí do Lucemburku. Prvním bodem rokování je vývoj kolem Íránu, následovaný diskusí o situaci na Korejském poloostrově s ohledem na poslední provokace ze strany KLDR. Půjde také o první schůzku zahraničních ministrů EU od oznámení Donalda Trumpa, že zpřísní americký postoj k Íránu a nepotvrdí dohodu o tamním jaderném programu, kterou vyjednávál jeho předchůdce Barack Obama. Podle Trumpa je smlouva příliš jednostranná, Kongres proto vyzval k zpřínění podmínek.  

Rakušané našli svůj protiimigrační ideál v moderním balení. Sebastian Kurz může po dnešku být nejmladším světovým lídrem

Kataláncům vyprší ultimátum kvůli nezávislosti

Dnes v 10:00 SELČ vyprší ultimátum, které dal minulý týden španělský premiér předsedovi katalánské regionální vlády.  Carles Puigdemont by se tak měl jasně vyjádřil, zda vyhlásil ve svém úterním projevu v katalánském parlamentu nezávislost svého regionu, či nikoliv. V dopise, který dnes Marianu Rajoyovi poslal tak ale podle agentury Reuters neučinil a vyzývá k dialogu. Podle španělských médií se vláda v Madridu už rozhodla, že v případě pokračujících snah katalánských separatistů o vyhlášení nezávislosti aktivuje článek 155 ústavy, který umožňuje zbavit regionální vládu moci. Ústřední vláda by mohla také rozpustit katalánský parlament a převzít kontrolu nad místními úřady.

Kataláncům došel čas. Ohledně vyhlášení nezávislosti ale tamní vláda dál mlží

Volby ve Venezuele vyhráli socialisté, opozice vře

Regionální volby ve Venezuele vyhrála vládnoucí socialistická strana autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. Zvítězila v 17 z 23 států země, oznámila dnes volební komise. Odložené nedělní hlasování bylo považované za test síly opozice, která zpochybnila regulérnost sčítání hlasů. Komise, která je tradičně nakloněná Madurovi, prostřednictvím své předsedkyně Tibisay Lucenaové uvedla, že opozice získala pouze pět guvernérů. V jednom státě zůstává poměr sil zatím nejasný. Výsledky voleb do regionálních parlamentů a voleb guvernérů označil Maduro za "jasné vítězství" svého tábora. Věří, že socialisté uspějí i ve státě, kde zřejmě hlasování dopadlo velmi těsně.

Venezuelu má před hladem zachránit „plán Králík“. Není mazlíček, je to 2,5 kilo masa, radí ministr

SDÍLET
sinfin.digital