Rakušané našli svůj protiimigrační ideál v moderním balení. Sebastian Kurz může po dnešku být nejmladším světovým lídrem

Už šest let zastává vysoké vládní posty, ale nyní se prezentuje jako tvář obnovy rakouské politiky. Ve svých 31 letech má velkou šanci stát se po dnešních parlamentních volbách nejmladším premiérem v Evropě. Kdo je stávající ministr zahraničí Sebastian Kurz a jaké jsou jeho plusy a slabiny?

Když se v polovině května rakouský šéf diplomacie Sebastian Kurz postavil do čela své lidové strany (ÖVP), která byla vyčerpaná desetiletou účastí ve velké koalici se sociálními demokraty, hvězda "zázračného dítěte" rakouské politiky začala stoupat a s ní i preference ÖVP. S více než třicetiprocentní podporou má zhruba šestiprocentní náskok před nejpravděpodobnějším budoucím koaličním partnerem, opoziční Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), a zhruba desetiprocentní před sociálními demokraty (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna.

V předvolební kampani se museli všichni hlavní uchazeči o kancléřské křeslo podřídit přikázání doby: vypadat a působit mladistvě, energicky, sympaticky, přesvědčivě, přirozeně zdravě a svěže nejen fyzicky, ale i způsobem myšlení a komunikace.

"Opravdu velmi dobře mu jde mediální prezentace. Lidé na něj reagují pozitivně. Dobře ale dokáže také sdělovat obsah. Každopádně má talent na politiku," řekl ČTK politolog Markus Wagner.

Kandidát lidovců má jasnou výhodu. V obleku střihu slim fit se až tolik netrápí, a tak může doufat, že poněkud odstávající uši mu příliš mnoho voličů a voliček neodeženou. Rozhodně mu neuškodily ani desítky televizních předvolebních duelů a debat, které měly překvapivě vysokou sledovanost.

Z příběhů moderního otroctví mrazí: Říkali nám čubky, na služky jsou slevové akce a čeká je týrání

"Podle mě je plus, že je mladý. Na mě alespoň působí tak, že by v Rakousku mohl něco změnit," řekl ČTK 17letý gymnazista Sebastian Chmel, který se letos zúčastní parlamentních voleb poprvé.

Vždy v dobře padnoucím obleku, s hustými vlasy nezaměnitelně sčesanými dozadu dokázal Kurz konzervativcům vdechnout moderního ducha. Politické body pak vytěžil především hlásáním přísnější politiky vůči uprchlíkům, ať už zpřísněnou ostrahou hranic nebo zavedením povinnosti doučit se němčinu pro přistěhovalecké děti, který jazyk dostatečně neovládají. Kurz se nebojí hrát na poněkud populistickou strunu.

"Vidím, že Kurz je teď mým fanouškem. Přebírá naše správné návrhy," dobíral si Kurze v jedné předvolební debatě šéf pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinz-Christian Strache.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Právě vytvoření koalice lidovců a svobodných se podle pozorovatelů po nedělních volbách jeví jako nejpravděpodobnější. V neposlední řadě i díky výraznému sblížení obou stran po Kurzově zvolení do čela lidovců.

V bohatém a prosperujícím Rakousku, ovšem znejistělém nedávnou migrační krizí, byl Kurz jedním z hlavních iniciátorů uzavření takzvané balkánské migrační trasy. Je správné, že jsme uzavřeli balkánskou trasu a budu usilovat také o uzavření té středomořské, hlásal Kurz opakovaně na předvolebních mítincích.

Nadšení Kurzem však zdaleka není všeobecné. "ÖVP má mladou generaci. Co udělají, nevím. Je Kurz tlučhuba, nebo není?" pozoruje Kurzovu cestu na vrchol zhruba šedesátiletý Vídeňák Kurt s nedůvěrou.

Na rozdíl od francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, s nímž bývá Kurz i pro svou mladistvou energii srovnáván, se rakouský politik postavil do čela už existující politické formace a tu přetvořil k obrazu svému. I v symbolické rovině. Barvou lidovců už není černá, ale tyrkysově modrá. Lidovci se už neoznačují jen zkratkou ÖVP, ale přinejmenším pro potřeby těchto voleb také Liste Sebastian Kurz - die neue Volkspartei (Listina Sebastiana Kurze - Nová lidová strana). A vlastně prý už nejde o stranu, ale o hnutí, do něhož Kurz vtáhl i řadu nestraníků, kteří se objevili na volitelných místech kandidátky. Do rakouské Národní rady se tak může dostat třeba i bývalá skokanka o tyči Kira Grünbergová.

Babiš šel donaha: před volbami nás ujistil o svém nebezpečném megalomanství. Komentář V. Dostála

Podle rakouského politologa Thomase Meyera je kampaň "extrémně podřízená" osobě nového předsedy. "Obecně je volební kampaň podle mě silně zaměřená na osobnosti, což strany chtějí a média to podporují," řekl Meyer ČTK.

Kurz přinesl novou dynamiku a nový styl, třebaže v rakouské politice není nováčkem. Už v roce 2011, krátce po dokončení studia práv, se ve 24 letech stal státním tajemníkem pro integraci na ministerstvu vnitra. Ministrem zahraničí je bezmála čtyři roky.

Podle Meyera je i z politologického hlediska zajímavé sledovat, jak se Kurzovi daří budovat image nového politika a reformátora, když je od prosince 2013 ministrem zahraničí v kabinetu velké koalice. "Jeho strana je přitom ve spolkových vládách zastoupena nepřetržitě třicet let," upozorňuje Meyer.

Jak Kurzův nízký věk, tak i několikaletou účast na vládě lze jednou použít pro jeho podporu, jindy zase proti němu.

"Sebastian Kurz byl čtyři roky ministrem zahraničí a ukázal, že dokáže ve vládě zodpovědně pracovat. Proto si myslím, že s ním je změna možná," vyzdvihuje právě bohaté politické zkušenosti svého předsedy mladý lidovec Johannes, který se aktivně zapojil do kampaně své strany ve čtvrtém vídeňském okrsku rozdáváním propagačních letáků a tyrkysových propisek.

Rakušané zvolí parlament. Strany lákají na ministra „pro vlast“ a škrtání peněz pro migranty

Pro bývalého lidoveckého starostu dolnorakouského Retzu Karla Fentha, nyní už důchodce, je mládí předsedy ÖVP zjevně příslibem do budoucna. "Císař František Josef byl také velmi mladý, když nastoupil na trůn. A vládl přes 60 let," pokusil se o historické srovnání a možná i o prognózu. "Líbí se mi jeho mladý elán, který vnesl do strany, a tím i do celé rakouské politiky," dodal Fenth.

Některým pozorovatelům Kurz připomíná někdejšího legendárního šéfa FPÖ Jörga Haidera, který ze své strany před 20 lety učinil druhý nejsilnější politický subjekt v Rakousku, což svobodným umožnilo v roce 2000 vstoupit do vlády lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela. Přestože to tehdy mělo za následek dočasné zmrazení vztahů s některými unijními státy, mnozí lidovci dodnes tvrdí, že FPÖ nebyl špatný koaliční partner a zopakování vládní spolupráce se nebrání. Koalice složená z ÖVP a FPÖ by prý v dnešní Evropě plné pravicově populistických stran už zdaleka nevyvolala takové pozdvižení jako před 17 lety. A Kurz by jí navíc propůjčil moderní tvář.

SDÍLET
sinfin.digital