Rakušané našli svůj protiimigrační ideál v moderním balení. Sebastian Kurz může po dnešku být nejmladším světovým lídrem

ČTK

Zdeněk Polák

Už šest let zastává vysoké vládní posty, ale nyní se prezentuje jako tvář obnovy rakouské politiky. Ve svých 31 letech má velkou šanci stát se po dnešních parlamentních volbách nejmladším premiérem v Evropě. Kdo je stávající ministr zahraničí Sebastian Kurz a jaké jsou jeho plusy a slabiny?

Když se v polovině května rakouský šéf diplomacie Sebastian Kurz postavil do čela své lidové strany (ÖVP), která byla vyčerpaná desetiletou účastí ve velké koalici se sociálními demokraty, hvězda "zázračného dítěte" rakouské politiky začala stoupat a s ní i preference ÖVP. S více než třicetiprocentní podporou má zhruba šestiprocentní náskok před nejpravděpodobnějším budoucím koaličním partnerem, opoziční Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ), a zhruba desetiprocentní před sociálními demokraty (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna.

V předvolební kampani se museli všichni hlavní uchazeči o kancléřské křeslo podřídit přikázání doby: vypadat a působit mladistvě, energicky, sympaticky, přesvědčivě, přirozeně zdravě a svěže nejen fyzicky, ale i způsobem myšlení a komunikace.

"Opravdu velmi dobře mu jde mediální prezentace. Lidé na něj reagují pozitivně. Dobře ale dokáže také sdělovat obsah. Každopádně má talent na politiku," řekl ČTK politolog Markus Wagner.

Kandidát lidovců má jasnou výhodu. V obleku střihu slim fit se až tolik netrápí, a tak může doufat, že poněkud odstávající uši mu příliš mnoho voličů a voliček neodeženou. Rozhodně mu neuškodily ani desítky televizních předvolebních duelů a debat, které měly překvapivě vysokou sledovanost.

sinfin.digital