Alkohol a cigarety? Za co lidé utrácí dávky ve skutečnosti

Dávky lidé obvykle utrácí za alkohol a cigarety. Názor rozšířenými mezi mnoha běžnými lidmi, ale i některými odborníky. Podle nové studie je ale toto tvrzení nepravdivé. Alespoň to ukazuje 19 průzkumů z celého světa. 

O tom, jak pomoci těm nejchudším, se vedou spory léta. Existuje několik způsobů. Některé vlády rozdávají stravenky, jiné nabízejí levné bydlení nebo jídlo zdarma. Stále častěji ale i ty chudší státy jednoduše nejchudším posílají peníze. Někde třeba za předpokladu, že rodina splní určité podmínky - například pošle děti do školy nebo na očkování. V jiných zemích jsou jedinou podmínkou nízké příjmy.

Policie nemá ani na benzín. Drsná realita v Riu de Janeiru

Nedávno zveřejněná studie od Davida Evanse ze Světové banky a Anny Popové ze Standfordské univerzity dokazuje, že finanční dávky mají opačný efekt na konzumaci tabáku a alkoholu, než by se dalo čekat.

Oba vědci prověřovali 19 studií uskutečněných po celém světě, které hodnotily vliv dávek na výdaje utracené za tabák a alkohol. Ani jedna z nich nepotvrdila, že by příjemci za alkohol a cigarety utráceli více. Naopak pokud lidé dostali nějaké finanční příjmy, spotřeba alkoholu a tabáku u nich klesla. 

Druhá teorie zase tvrdí, že pokud se lidem věnuje určitá částka, která je určená ke specifickému účelu, většinou ji opravdu k těmto účelům použijí. To znamená, že pokud místním řekli, že dávky jim dávají primárně na vzdělání, na vzdělání je i většinou použijí. Aniž by je někdo nutil.

Poslední pak tvrdí, že důvod je v pohlaví. Finanční příspěvky cílí často na ženy, které jsou příjemcem peněz. Když žena drží rodinou kasu, je pravděpodobnější, že peníze utratí za jídlo, zdraví dětí či jejich studia.

SDÍLET
sinfin.digital