Chtěla jsem, aby měl syn na jídlo, říká matka, kterou soud usvědčil z financování terorismu

Soud v Paříži dnes poslal na dva roky do vězení matku islámského radikála, který zřejmě bojoval a zahynul v Sýrii. Alsasanka Nathalie Haddadiová byla usvědčena z financování terorismu, protože synovi, který má alžírského otce, posílala do zahraničí peníze a platila mu letenky. Podle agentury AP se odsouzená hodlá proti rozsudku odvolat.

Soud rozhodl o přísnějším trestu, než žádala prokuratura, která navrhovala 18 měsíců vězení. Haddadiová (43), která se hájila mimo jiné tím, že svému dítěti by pomohla každá matka, poslala kolem 2000 eur (52.000 Kč) synovi, když pobýval v Malajsii. Teprve poté zamířil do Sýrie.

Válka o peníze: Babiš a novinářka Uhlová se kvůli práci v drůbežárně osočují ze lži, hrozí žaloby

Haddadiová během procesu uvedla, že již byla potrestána ztrátou syna a že mu v žádném případě neposílala peníze do Sýrie. Připustila ale, že o mladíkově radikalizaci během jeho pobytu ve vězení věděla. O synově smrti byla prý informována telefonátem.

"Těžko mohu uvěřit, že mne spojují s financováním terorismu. Pomáhala jsem synovi, aby měl co jíst, nikdy jsem peníze neposílala do Sýrie ani do Turecka," řekla Haddadiová, která je muslimka.

Záhadný případ amerického studenta v KLDR: Podle lékařky ho nemučili, rodiči tvrdí opak

Podle obvinění ale v roce zaplatila jednadvacetiletému synovi letenky do Alžírska, kde navštěvoval otce. Syn měl přitom tehdy kvůli trestu za jiný delikt zakázáno opustit Francii. Matka také před úřady ukryla synův pas, platila další letenky a posílala peníze, když syn pobýval v Malajsii. Loni v srpnu dostala zprávu o jeho smrti. Podle všeho zemřel v Sýrii.

SDÍLET
sinfin.digital