Íránci umírají pro Asada. V Sýrii jich už padlo přes tisíc

Podle agentury Reuters se jedná o výrazný nárůst. Ještě v srpnu Írán přiznával 400 svých mrtvých.

Írán začal své vojáky a poradce do Sýrie vysílat na začátku konfliktu, který začal v roce 2011. Šíitská země stojí za Bašárem Asadem a režimem v Damašku, který je v rukou šíitské sekty alávitů.

I když do Sýrie odchází mnoho Íránců, Teherán pro boj získává i cizince, hlavně Afghánce a Pákistánce. Polovina obětí, které Írán ohlásil v srpnu, byli Afghánci.

Přízraky ze Sýrie. V konfliktu umírají ruští žoldnéři

Mohammadalí Šahídí Mahallatí, který stojí v čele nadace, jež pomáhá příbuzným obětí syrských bojů, řekl, že počet „íránských mučedníků přesáhl 1000“. Írán vyslané bojovníky a vojáky označuje za „obránce svatyně“, protože poblíž Damašku je mešita Sajjidy Zajnab, která stojí na místě, kde byla podle pověsti pohřbena vnučka proroka Mohameda.

Podle Reuters mezi Íránci zapojení Íránu do bojů v Sýrii nemělo zpočátku velkou podporu, ale nyní se stále více lidí v Íránu kloní k názoru, že sunnitský Islámský stát, který působí v Sýrii, je hrozbou i pro Írán. Do boje se údajně hlásí takové množství dobrovolníků, které Teherán do Sýrie ani poslat nemůže.

Co se stane, až padne Islámský stát? Narodí se nový...

SDÍLET
sinfin.digital