Přízraky ze Sýrie. V konfliktu umírají ruští žoldnéři

ČTK

V Sýrii oficiálně působí jenom ruské letectvo a malý počet příslušníků speciálních sil. Skutečnost je ale podle agentury Reuters jiná. V boji s povstalci proti režimu Bašára Asada umírají desítky žoldnéřů vyslaných do bojů Moskvou. Mimo jiné i asistent ruského poslance. 

V ruském tisku se již dříve objevily informace, že na straně prezidenta Bašára Asada válčí i "Vagnerova jednotka" o síle až 2500 mužů. "Vagner" se podle serveru Fontanka.ru se ve skutečnosti jmenuje Dmitrij Utkin a jeho soukromá armáda, která v Sýrii ztratila již desítky padlých, využívá k výcviku polygon Molkino na jihu Ruska. Tam působí i speciální jednotky armádní rozvědky GRU, která podle listu RBK má Vagnerou skupinu na starosti. Náklady na roční nasazení žoldnéřské jednotky list odhadl v rozmezí 5,1 miliardy až 10,3 miliardy rublů (asi 1,9 až 3,9 miliardy Kč).

Medaili za statečnost i s potvrzením o vyznamenání za zásluhy o vlast podepsaným prezidentem Vladimirem Putinem dostali podle Reuters pozůstalí po Morozovovi, stejně jako rodina Maxima Kolganova (38), který byl zabit v únoru v bojích s povstalci u Halabu. Podobně jako i v dalších případech jejich rodiny dostaly pokyn nerozhlašovat tato úmrtí. A přinejmenším v jednom případě dostali pozůstalí od státu i odškodnění, v přepočtu asi 2,4 milionu korun.

Kolganovovi 3. února kulka prostřelila ochrannou vestu i srdce, Morozov zemřel 9. března cestou do nemocnice.

"V posledních letech se vrátil ke svým kozáckým kořenům a přestěhoval se na Kubáň. Určitě nebyl voják, byl to jednoduchý kluk, rodinně založený, drobný podnikatel. Několik let jsem s ním nebyl ve styku. Vím, že odjel jako dobrovolník na Donbas, kde bojoval na straně povstalců," řekl Děgťarjov agentuře RIA Novosti.

Bývalý ruský důstojník a dobrovolník z ukrajinského konfliktu o přezdívce Kapa řekl Reuters, že se také kamarádil s Morozovem, jakož i s dalšími Rusy, kteří bojovali na Ukrajině a pak se vydali s Vagnerovou jednotkou do Sýrii. Morozov byl podle něj rozčarován po návratu do Ruska, odmítl nabídku zapojit se do výnosného podnikání a přidal se ke kamarádům bojujícím v Sýrii. Podle Kapy se totiž ukázalo, že Syřani, nehledě na ruskou leteckou podporu, nejsou s to sami na zemi efektivně válčit.

Roli ruských žoldnéřů v pozemních operacích potvrdil agentuře tucet dalších anonymních zdrojů, obeznámených se situací. Kreml, ministerstvo obrany a syrské úřady na otázky neodpověděly.

V ruském parlamentu se mezitím odehrává schvalování předlohy zákona, který umožní uzavírat s vojáky krátkodobé kontrakty na období plnění úkolů v boji s terorismem v zahraničí, což umožní zlegalizovat ruské dobrovolníky v Sýrii, připomněl list Gazeta.ru.

sinfin.digital