Jak zajistit, aby se Vegas neopakovalo jinde? Pomoci může lepší výběr místa i zabezpečení

Ta otázka padne po každém útoku, odpovědět na ni je však nyní ještě složitější. Dá se předcházet událostem, jaké v neděli večer zažilo americké Las Vegas? Chránit festivaly pod širým nebem je totiž podstatně složitější než v případě uzavřených koncertů. A také tam bezpečnost nebývá stoprocentní.

Útočník v Las Vegas měl pro svůj čin takřka ideální podmínky. Z 32. patra hotelu Mandalay Bay střílel do davu více než 22 tisíc lidí. Bylo mu jedno, koho trefí. Důležitý byl pro něj počet mrtvých, ne konkrétní osoby.

Brusel posílá Česko k soudu. Můžeme kvůli tomu platit skoro milion denně

Akce s názvem Route 91 Harvest Festival doplatila na svoji tradiční lokalitu. Lidi se bavili pod širým nebem v městské zástavbě. Neexistovalo nic, co by je před střelcem ochránilo. Hotel, ze kterého muž pálil, stojí navíc jen asi 365 metrů od místa dění.

Manuál neexistuje

Veřejnost nyní přemýšlí, jestli vůbec lze takové akce účinně bránit. Po útocích z 11. září 2011 se v USA sice výrazně zpřísnila bezpečnostní pravidla, což se dotklo i venkovních koncertů, jenže ne s ohledem na podobné postupy. V případě Las Vegas byla zařízení typu kamerových systémů či skenerů zbytečná.

„Je to dynamický proces, který vyžaduje, aby promotéři, správci dějiště, místní úřady a další zúčastnění spolupracovali,“ konstatuje pro list New York Times Chris Robinnette, prezident společnosti Prevent Advisors, která radí při pořádání sportovních a zábavních událostí ve velkých halách typu newyorské Madison Square Garden. „Ale na tohle není žádný manuál,“ dodává.

První pohled do pokoje smrti ve Vegas. Střelec tam tahal zbraně několik dní, pálit mohl ze dvou úhlů

Organizátoři mají potíže zabezpečit i koncerty v uzavřených prostorách. Projevilo se to třeba letos v květnu, kdy se islámský terorista odpálil ve vestibulu arény v anglickém Manchesteru. Na něm zemřelo 22 návštěvníků koncertu zpěvačky Ariany Grande. V paměti je také tragédie v pařížském klubu Bataclan z 13. listopadu 2015, při níž zahynulo 89 osob.

Chránit tzv. open-air festivaly, je přitom daleko složitější. Louis Marciani, ředitel Národního centra pro bezpečnost sportovních diváků, si neumí představit, jak lze událostem, které zasáhly Las Vegas, předcházet. „Musíme se vrátit k tabuli,“ prohlašuje a míní tím, že je nutné se nad problémem znovu zamyslet.

Bezpečnější hotely a lepší výběr místa

V současnosti organizátoři musí vytyčit perimetr, do nějž mohou návštěvníci pouze po absolvování bezpečnostní kontroly. Ten je však jen v bezprostřední blízkosti dějiště, nepočítá s tím, že by útočník pro akci využil přilehlé budovy.

Uprchlíky si musíme vybírat. Můžou přijít muslimové, ale prověření, říká šéf ODS Fiala

Cesta by skutečně mohla vést skrze ještě lepší spolupráci zúčastněných stran, jak o ní mluvil Robinnette. V případě hotelů by to znamenalo lépe proškolit zaměstnance a dávat pozor na to, kdo jim vstupuje dovnitř.

Když před devíti lety odpálili teroristé bomby ve dvou hotelech v indické Bombaji, zavedla ubytovací zařízení včetně kolosů typu Marriott nebo Taj přísnější kontroly. Nakoupily detektory výbušnin a rentgenové systémy. V Novém Dílí sáhl resort Lemon Tree Premier pro technologii, která rozpoznává obličeje návštěvníků.

„Museli byste mít rentgeny a magnetometry u každého vchodu. Žádný hotel tohle nedělá,“ upozorňuje na složitost takového postupu Steven Adelman z organizace Event Safety Alliance.

Vláda Babiše s Okamurou by byla demontáží systému, říká expert. Prezident by tomu měl bránit

Bezpečnosti by prospělo také, kdyby pořadatelé festivalu volili jiné lokality. Vyhýbali se právě místům uvnitř městské zástavby. Adelman ale oponuje, že ani to nezajistí stoprocentní ochranu. „Nebudete pořádat festivaly poblíž kopců nebo vysokých stromů? Budete zakazovat nákladní vozy?“ pokládá řečnické otázky.

„Všemu zabránit nemůžeme“

Asi nejpalčivěji problém dopadá na pořadatele festivalu Austin City Limits, na nějž se do texaského města chystá dorazit zhruba 75 tisíc návštěvníků. Bezpečnostní odborníci a promotéři doporučili rozšířit ochranný perimetr kolem lokality a zintenzivnit spolupráci s okolními podniky.

Producentská společnost C3 Presents, která festival pořádá, v prohlášení uvedla, že navržený bezpečnostní plán počítá třeba s navýšením počtu strážců zákona uvnitř i vně areálu.

Rekonstrukce za miliardu, ale do haly Hlavního nádraží zatéká. Další oprava může zastavit provoz na magistrále

Šéf místní policie Brian Manley si ale uvědomuje, že všemu zabránit nedovedou. „Žijeme ve světě, kde nemůžete ochránit lidi před každou hrozbou,“ posteskl si na tiskové konferenci.

SDÍLET
sinfin.digital