„Je to urážka všech obětí komunismu.“ Historici se bouří proti vztyčení sochy Lenina

Michal Půr

03. 04. 2020 • 16:54

Německý Gelsenkirchen se má stát prvním městem v západním Německu, kde vztyčí sochu zakladatele Sovětského svazu Vladimira Iljiče Lenina. Jde o iniciativu německé marxistické strany MLPD, která je kvůli tomu dlouhodobě ve sporu se zástupci města. Svůj záměr si ale prosadila u soudu. V „návratu“ bolševického vůdce, který má na svědomí miliony lidských životů, tak už téměř nic nebrání, což pobouřilo některé evropské historiky.

„I dnes jsou ve jménu marxismu-leninismu zabíjeni lidé. Připomínat si Lenina ve veřejném prostoru je urážkou všech obětí komunismu a je to velmi bolestivé i pro jejich blízké,“ píše Platforma pro evropskou paměť a vědomí. Ta se dlouhodobě snaží, aby se podařilo potrestat zločiny komunismu i desítky let po pádu železné opony. Jeden z členů platformy, polský historik Pawel Ukielski, před nedávnem v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že by bylo dobré znovu vytvořit Norimberský soud, ale tentokrát by nacisty vystřídali komunisté.

Platforma vyzývá německou vládu, aby proti vztyčení sochy zakročila. „Rovněž apelujeme na evropskou komunitu, aby přijala opatření, která zabrání propagaci a šíření komunistické ideologie,“ uvádí historici.

Představa šéfů MLPD je ovšem úplně jiná. „My jsme opravdu šťastní. Gelsenkirchen je město dělníků a Lenin sem pasuje velmi dobře,“ uvedla krátce po vyhraném soudu šéfka strany Gabi Fechtnerová. Socha by podle ní měla být vztyčena 14. března u příležitosti 150. výročí Leninova narození.

SDÍLET