K obědu humr, večer rozhodnutí o protiimigrační zdi? Trump nehodlá na nic čekat

Donald Trump má několik hodin před převzetím prezidentské funkce na stole asi 200 exekutivních příkazů, tedy dokumentů, kterými může sám prosazovat velké změny, aniž by k tomu potřeboval souhlas Kongresu. První legislativní kroky chce udělat doslova ihned po usednutí do Bílého domu.

Donald Trump má program na následující dny pořádně nabitý. Návštěva kostela, složení prezidentského slibu a hned potom humr, hovězí a čokoládový dezert k obědu. A tím pohoda končí, Trump chce ihned využít důležitou prezidentskou pravomoc.

Trump za pár hodin získá klíč k atomovým bombám. Co je v tajemném kufříku?

Podle poradců Bílého domu bude jedním z prvních prezidentských nařízení k výstavbě protiimigrační zdi na hranicích s Mexikem, jejíž budování slíbil Trump už ve volební kampani.

Exekutivní příkazy

Barack Obama využíval metodu exekutivních příkazů často, zejména ve druhém volebním období. Vyrovnával se tak se snahou republikány ovládaného Kongresu blokovat jeho program. Mnoho z Obamových příkazů chce Trump podle poradců zrušit.

„Nejen první den, ale i druhý a třetí bude prosazovat agendu skutečné změny,“ prohlásil jeho mluvčí. „V dalších dnech a týdnech budete svědky pokračování,“ dodal. Trump nevynechá ani víkend.

Poradci nového prezidenta podle agentury Reuters připravili na dvě stovky návrhů na exekutivní příkaz, z nichž bude prezident vybírat. Týkají se zdravotní péče, politiky ochrany klimatu, přistěhovalectví, energetiky a dalších oblastí. Kolik návrhů Trump schválí, není zatím známo.

Vybudování zdi na hranicích s Mexikem je jedním z bodů, které Trump prosazuje dlouhodobě a s velkým zápalem. Opakovaně tvrdí, že Mexiko za bariéru zaplatí, i když není jasné, jak toho hodlá dosáhnout. Součástí příslušného příkazu má být i zrušení Obamova nařízení, které zhruba 700 tisícům přistěhovalcům, kteří se do USA dostali jako děti, umožňuje vyhnout se deportaci.

Selfíčka z koncentráku. Projekt Yolocaust ukazuje nevhodné chování na pietním místě

Trumpovi poradci tvrdí, že prezident zavede omezení vstupu do USA pro občany určitých států, dokud nebude existovat systém detailního prověřování. Nařízení ale bude založeno na národnosti, nikoli na náboženství, přestože Trump ve volební kampani explicitně hrozil muslimům.

 

 

 

SDÍLET
sinfin.digital