Katalánský parlament si vyhlásil nezávislost. Madrid se chystá na převzetí moci

Katalánský parlament schválil těsnou většinou spornou rezoluci o nezávislosti. Poslanci tří stran – lidovci, socialisté a Ciutadans – před hlasováním opustitli sál, jak předeslali. Pokračuje tak nečitelný a nejednoznačný vývoj v regionu, jehož úsilí o nezávislost na Madridu v posledních týdnech po nestandardním referendu vrcholí. Rezoluce předpokládá zahájení procesu vytvoření samostatné katalánské republiky. Podle právníků ale vyhlášení nezávislosti i samotný text rezoluce odporuje ústavě. Madrid reagoval prohlášením, že v regionu obnoví ústavní pořádek – senát už připravil vládě půdu pro převzetí moci, uvedla agentura AFP.

Hlasování se konalo tajně tak, že každý z poslanců po vyvolání svého jména nesl lístek do volební urny. Někteří z poslanců svůj hlas ukázali na kamery, šlo o odpůrce vyhlášení nezávislosti ze strany Cataluña sí que es (CSQP).

Pro rezoluci se ve 135členném parlamentu vyslovilo 70 poslanců, deset bylo proti a dva hlasy byly prázdné.

Babiš chce menšinovou vládu ANO s odborníky, ostatní strany jsou ale proti

Za úsměvů do kamer a aplausu separatistických poslanců hlasoval i katalánský premiér Carles Puigdemont, který rozhodnutí o vyhlášení nezávislosti ve čtvrtek přenechal na poslancích.

Před hlasování opustili sál poslanci strany Ciutadans (Ciudadanos), lidovci a socialisté. Lidovečtí poslanci nechali před odchodem ze sálu na svých místech španělskou vlajku.

Fištejn: Bojím se, že Zeman vyhraje. Po volbách udělá cokoliv, znovu hrozí ruská „bratrská pomoc“

Španělský premiér Rajoy po schválení rezoluce o nezávislosti Katalánska vyzval Španěly ke klidu. Uvedl, že vláda obnoví ústavní pořádek v Katalánsku, a na 19:00 SELČ svolal zasedání španělské vlády.

Senát následně odsouhlasil kabinetu možnost převzít správu Katalánska a omezit jeho autonomii. Jak to bude vypadat v praxi, není možné odhadnout. 

V Senátu, který má 266 členů, dnes odpoledne pro omezení katalánské autonomie hlasovalo 214 senátorů, 47 se vyslovilo proti a jeden se zdržel. Senátoři hlasovali pro návrh španělské vlády aktivovat ústavní článek 155, který umožňuje Madridu omezit autonomii regionu, když jeho vedení porušuje ústavu či zákony.

Rajoy dnes v Senátu řekl, že pokud vláda od Senátu souhlas získá, prvním jejím krokem bude odvolání katalánského premiéra a členů jeho vlády. Cílem omezení autonomie, které má být postupné a dočasné, je uspořádání nových regionálních voleb v Katalánsku do šesti měsíců.

SDÍLET
sinfin.digital