Babiš chce menšinovou vládu ANO s odborníky, ostatní strany jsou ale proti

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš plánuje sestavit menšinovou vládu, která bude sestávat z ministrů za ANO a nestranických odborníků. Napsaly to servery iDNES.cz a Novinky.cz. „Pokud jsme byli všude odmítnuti, tak zkusíme menšinovou vládu,“ řekl serveru Babiš s tím, že takový kabinet bude částečně plnit i program všech stran.

Jestli takové vládě dá někdo důvěru, Babiš zatím neví. V souvislosti s možnou podporou odbornického kabinetu ANO poukázal na to, že některé strany ještě řeší svou budoucnost kvůli propadu od posledních voleb. „Mají své problémy, oni neuspěli ve volbách a členové oprávněně žádají hlavy,“ řekl.

Onderka ťal do živého: ČSSD se musí změnit, jinak nepatří do parlamentu. „Dlužíme lidem omluvu.“

Ohledně toho, kdo by v takové vládě mohl zasednou, Babiš zatím mlží. „Nikde není psáno, že tam musejí být všichni straníci. Máme poslance odborníky, ale můžeme mít i odborníky neposlance. Ve vládě by především měli sedět odborníci. Pokud jsou také poslanci, tak fajn,“ odrazil dotaz v rozhovoru pro deník Právo. řekl ale, že ve vládě nebude ekonom Jan Švejnar, se kterým se sešel krátce po volbách, ani Jaroslav Faltýnek, který má v nové sněmovně vést poslanecký klub ANO.

To jsou naše perly

Babiš redaktora Práva rovněž ujistil, že se případná menšinová vláda nebude opírat o tzv. přeběhlíky. „Doufáme, že ostatní strany budou státotvorné a že budou chtít plnit program, za který byly zvoleny. Zvlášť když máme programové průniky se všemi partajemi,“ vysvětloval.

Pro případ koaliční vlády by Hnutí ANO podle svého šéfa mělo největší zájem o resort zdravotnictví a sociálních věcí. Babiš je přesvědčený, že by „udělal pořádek v resortech,“ kde jeho ministři dosud nebyli.

Babiš není ideolog. Z toho čerpám útěchu, říká profesor Rupnik

Ovšem ke spolupráci se zatím žádná ze stran ve sněmovně nemá. Nejblíže je ANO shodě s SPD na konkrétních programových bodech, například ODS a TOP 09 naopak odmítají i podporu menšinového kabinetu a podobné hlasy se ozývají i od části ČSSD. Babiš odmítá, že by si strany zavázal ústupkem například v podobě zrušení EET nebo a kontrolního hlášení. „Z toho v žádném případě neuhneme, to jsou naše perly,“ říká.

Prezident Miloš Zeman by proti menšinové vládě zřejmě námitky neměl. „Předpokládám, že Andrej Babiš bude váhat mezi dvěma variantami, variantou menšinové vlády a variantou koaliční vlády. Já mohu garantovat pouze to, že v obou těchto variantách ho podpořím, a to z toho prostého důvodu, že je vítězem voleb a vítěze je třeba ctít a nezávidět mu,“ řekl prezident včera v televizi Barrandov.

Prezident Miloš Zeman pověří Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý v Lánech.

Fištejn: Bojím se, že Zeman vyhraje. Po volbách udělá cokoliv, znovu hrozí ruská „bratrská pomoc“

Televizi Barrandov Zeman ve čtvrtek řekl, že by šéfa vítězné strany pověřil i podruhé, kdyby nebyl s prvním pokusem o sestavení vlády úspěšný. Třetí pokus má k dispozici předseda sněmovny. „Když neuspěje ani ten, následují předčasné volby. Já si myslím, že by to byla absolutní pitomost. Právě proto já mám potom podle Ústavy možnost rozpustit sněmovnu, ale pozor, toto právo nemusím využít. To znamená, že sněmovna může fungovat dál a může fungovat i vláda v demisi,“ uvedl Zeman. Fakticky by ale jen nechal vládnout Babiše bez důvěry sněmovny.

SDÍLET
sinfin.digital