Když Trump improvizuje. Hrozbou KLDR zaskočil i své poradce, teď říká, že ještě nebyl dost tvrdý

Info.cz, adk

10. 08. 2017 • 23:07

Slova amerického prezidenta o ohnivé zlobě, která stihne Severní Koreu, pokud nepřestane s jadernými provokacemi, vzbudila ve Spojených státech poprask. Podle zjištění listu The New York Times o prohlášení nevěděli ani jeho poradci. A to přesto, že prezidentovi lidé posléze výrok obhajovali. Teď navíc Trump přichází s tvrzením, že jeho slova nebyla zřejmě dostatečně tvrdá a že by KLDR měla být velmi nervózní. Trumpova oblíbená improvizace se tak stává stále větším strašákem pro diplomatické zájmy USA.

Americký prezident Donald Trump dnes znovu varoval Severní Koreu, která by podle něj měla přestat s provokacemi a měla by být naopak velmi nervózní. Severní Korea by podle něj byla v takových problémech, jaké zažilo jen velmi málo států, pokud se neuklidní. 

KLDR naposledy prohlásila, že chystá plány jaderného útoku na americké základy na tichomořském ostrově Guam. Reagovala tak na Trumpův výrok, v němž uvedl, že zemi stihne dosud nepoznaná ohnivá zloba, pokud nepřestane USA provokovat.

Otázka, jak postupovat vůči totalitnímu řežimu, je v současnosti klíčovým tématem, na nějž hledají v Bílém domě odpověď. Prezidentovi poradci se v současnosti dělí na dvě skupiny. První, kterou zastupuje například hlavní stratég Steve Bannon, se kloní spíše k umírněnějším krokům. Naopak Herbert McMaster, poradce pro národní bezpečnost, by raději viděl tvrdší odpověď na severokorejská slova a činy.

Slova, o nichž nikdo nevěděl

Ani jedna skupina ale podle listu The New York Times nevěděla, co Trump před televizními kamerami pronese. A to přesto, že je následně obhajovali i další členové prezidentovy administrativy včetně ministra zahraničí Rexe Tillersona, 

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová tvrzení novinářů sice odmítla, připustila ale, že Trumpovo okolí skutečně nemuselo znát přesné znění projevu. „Tón a síla vzkazu byly předem prodiskutovány s národně-bezpečnostním týmem. Bylo jasné, že prezident na hrozby Severní Koreje zareaguje silným vzkazem s nejistými termíny. Slova byla jeho vlastní,“ uvedla.

O „ohnivé zlobě“ nevěděl ani personální šéf Bílého domu John Kelly. Ten se po nástupu snažil umravnit do té doby divoké poměry v Trumpově týmu. Jen po osmi dnech ve funkci propustil prostořekého ředitele komunikace Anthonyho Scaramucciho. To nejtěžší ale vysloužilého generála ale možná teprve čeká.

Děsivá improvizace

Pokud chce ve Washingtonu skutečně nastolit pořádek, musí domluvit především samotnému prezidentovi. V opačném případě může Trumpova obliba improvizace připravit americkým diplomatům perné chvíle.

Diplomacie je často hra detailů, v níž jednotlivá slova a jejich kontext mohou hrát zásadní roli. Nevhodný výraz, byť pronesený v dobrém úmyslu, může situaci výrazně zhoršit. Nedorozumění má potenciál spustit válečný konflikt. To platí obzvlášť v tak napjaté situaci, která mezi KLDR a USA panuje.

Trumpovo prohlášení bylo o to překvapivější, že prezident ještě jako kandidát kritizoval svého předchůdce Baracka Obamu za neplnění vlastních hrozeb. Obama varoval syrského prezidenta Bašára Asada, že pokud použije chemické zbraně proti civilistům, Američané zasáhnout. K chemickému útoku došlo v roce 2013, USA ale armádu do země neposlaly. „Načrtl červenou linii. Bylo směšné sledovat, co se dělo,“ prohlásil Trump.

Nyní načrtl vlastní červenou linii. Ani jeho poradci však nechtějí potvrdit, jestli prezident své výroky myslel vážně. Pokud ne, srovnání s Obamou může uškodit jeho už tak slabé popularitě. Jestli ano, hrozí možná ještě horší varianta. Že Trumpova improvizace povede k jadernému konfliktu.

SDÍLET