Jasná snaha o mou likvidaci a ovlivnění voleb, bouří se Babiš žádosti o vydání ke stíhání

raz

10. 08. 2017 • 18:26

Policie požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a 1. místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Rozhodovat o něm bude mandátový a imunitní výbor, který se žádostí bude zabývat 18. srpna. Vyšetřování se zřejmě týká zneužití dotace pro farmu Čapí hnízdo. Přesný obsah žádosti předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček odmítl ve vysílání České televize komentovat. V případu podle mluvčí pražského městského zastupitelství Štěpánky Zenklové zatím není nikdo obviněný.

„Jde o poslední zoufalý pokus zkorumpovaného systému mě zlikvidovat a o dlouhodobě plánovanou akci mě kriminalizovat. O těchto plánech jsem poprvé slyšel už v dubnu, povídali si o tom poslanci ve sněmovně. Načasování je jasné, je to snaha ovlivnit volby. Jsme jak v 50. letech,“ řekl Babiš Právu.

Poslance ani senátora nelze podle Ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud Sněmovna nebo Senát souhlas odepře, je stíhání vyloučeno po dobu trvání mandátu. Policie ho může případně obvinit až potom, co mu skončí mandát.

3600914:article:true:true:true

Babiš čelí v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku roku 2015 trestnímu oznámení. Lhůta pro policejní rozhodnutí ve věci se několikrát prodlužovala. Kauzu dozoruje pražské městské státní zastupitelství, jehož práce se nyní dohledové vrchní státní zastupitelství zastalo.

Faltýnek už pro Seznam zprávy potvrdil, že o žádosti policie ví a že i podle jeho informací jde o kauzu Čapí hnízdo. V době, kdy se o projetku jednalo, byl členem představenstva Agrofertu. Stíhání se prý bránit nebude. Podle serveru iRozhlas je v žádosti zmíněná i Babišova manželka Monika, která je v ní označovaná jako obviněná. 

Společnost Imoba, která farmu Čapí hnízdo provozuje a která patří do svěřenských fondů spravujících Babišův majetek, před časem poukázala na informace obsažené v textu auditorské zprávy, podle nichž byly výdaje projektu způsobilé pro čerpání dotace, byly splněny podmínky doby fungování společnosti v oboru cestovního ruchu a nebyly porušeny podmínky dotační výzvy.

SDÍLET

Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách