Mylně vykládaný krach na Wall Street nám pomohl odvrátit krizi o 80 let později

Je to pravděpodobně jediný krach na burze, o němž slyšeli všichni. Na konci října 1929 se newyorská burza propadla tak citelně, že celá událost vstoupila do učebnic jako krach na Wall Street. Pravděpodobně si také řada z vás myslí, že takto odstartovala Velká hospodářská krize, která postupně zasáhla takřka celý svět a také jej významně změnila. V dalším díle seriálu Světové krize vám ovšem ukážeme, že pohled na obě tyto události je značně zkreslený a jedna jen vzdáleně souvisí s druhou, přestože máme tendenci je propojovat.

Ve čtvrtek odpoledne 24. října 1929 se newyorská burza vzpamatovala z 10procentního propadu, který utrpěla ráno. Akcie se ovšem propadly opět v pondělí 28. října a následně i v úterý 29. října. Tyto výkyvy nyní označujeme jako černý čtvrtek, černé pondělí a černé úterý. Pravdou ovšem je, že burza divoce klesala a stoupala ještě několik následujících týdnů.

„Po mnoho měsíců lidé spořili peníze a půjčovali si, aby si mohli pořídit cenné papíry a stali se tak partnery amerického průmyslu. Teď se jich snaží zbavit s ještě větším úsilím, než se je snažili získat,“ popsal tehdejší události americký magazín Time.

Uvolnění zemědělského trhu přineslo masivní změny, svět se vzpamatoval až po 2. světové válce

sinfin.digital