„Návratu Fica musíme zabránit za každou cenu,“ říká dvojka Progresivního Slovenska Plaváková

Při posledních sněmovních volbách zůstalo Progresivní Slovensko (PS) před branami slovenského parlamentu o pouhých 926 hlasů. Šlo tehdy o obří zklamání, na centrále byla tato číslovka pro připomínku ještě donedávna heslem na wi-fi. Dnes je však situace diametrálně odlišná. Strana patří k největším favoritům voleb – aktuálně má okolo 15 procent –, hned po Ficově SMERu. A jak v rozhovoru pro INFO.CZ říká místopředsedkyně strany a dvojka kandidátky Lucia Plaváková, hlavním cílem PS je zabránit právě návratu trojnásobného premiéra k moci. „Slovensko je nyní na křižovatce. Robert Fico se zradikalizoval do té míry, že jeho vláda ve stylu Viktora Orbána je pro Slovensko reálnou hrozbou,“ varuje Plaváková. 

Na Slovensku se mluví o toxické atmosféře ve společnosti. Jaké jsou současné nálady Slováků?

Ta atmosféra je skutečně velmi toxická. Může za to dlouhodobé nastavení v naší politice, kde má část politiků svou agendu postavenou na burcování strachu a šíření nenávisti do společnosti, což vede k umělému vytváření nepřátel a polarizaci mezi lidmi. Pro politiky, kteří k tomu přistupují, jsou to bohužel jednoduché politické body, které jim umožní udržet se při moci – anebo se k moci dostat. Jiní, například ti ze strany SMER, si zase snaží zajistit vlastní beztrestnost a toto je pro ně ta nejjednodušší cesta.

Je ta polarizace důvodem, proč nemalá část společnosti touží po návratu do ruské sféry vlivu?

Má to na tom velký podíl. V názorech společnosti se zrcadlí to, co politici komunikují. A příklon komunikace například Roberta Fica a jeho SMERu k proruským silám, k Putinovi, k Orbánovskému Maďarsku je naprosto zřejmý.

Jedna věc je to, co a jak politici komunikují, druhá pak, zda to společnost nekriticky přijímá.

Možná se k tomu přidává i určitý historický kontext a vývoj na Slovensku, ale klíčové je podle mě skutečně to, v jakém rozsahu politická reprezentace škodlivé a toxické narativy šíří. A u nás to není jen o Ficovi, na Slovensku máme více politických stran, které se do této praxe zapojují a efekt se tak násobí. Stačí se podívat na běžné zasedání parlamentu, na kterém často zaznívají tak nenávistné projevy, že by to v zahraničí bylo zcela nemyslitelné. Když dávají politici takový„vzor“ do společnosti, těžko se současné atmosféře na Slovensku divit.

I proto jsou tyto volby tak důležité: je kriticky důležité, aby se Robert Fico nevrátil k moci. Pokud by se mu to podařilo, tyto nenávistné nálady by jen posílily a Slovensko se zařadilo k podobnému stylu vládnutí, které známe z Orbánovského Maďarska nebo Putinovského Ruska.

Medvědi, migranti a minority. Kdo „vrtí Slovenskem“ před klíčovými parlamentními volbami

Není Ficova rétorika před volbami jen účelově vyhrocená s tím, že jeho případné vládnutí by bylo o poznání mírnější?

Na to bych se nespoléhala! Fico se už zradikalizoval do takové míry, že vládnutí ve stylu Viktora Orbána je reálná hrozba. A jak už jsem zmínila: jeho cílem je především zabezpečit pro sebe a své okolí beztrestnost vůči svým dřívějším kauzám a od toho se bude styl vládnutí odvíjet. V případě vítězství Fica tak lidé mohou očekávat, že se bude snažit ovlivňovat procesy vyšetřování a z pozice exekutivy do nich bude zasahovat. To by znamenalo, že se velmi nebezpečně odkloníme od současného stavu, kdy se dřívější kauzy politiků ze SMERu skutečně vyšetřují a kdy policie pracuje v souladu se zákonem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaké jsou klíčové motivy předvolební kampaně?
  • Co by znamenal návrat Roberta Fica k moci?
  • A jak složité bude povolební vyjednávání?
sinfin.digital