Němce čekají „poukázkové” Vánoce v lockdownu

Česko se v pátek vrátí do vyššího stupně protiepidemického systému, což opět přinese některá omezení. Na mimořádné Vánoce se ale chystají například i v sousedním Německu, kde nová opatření začnou už ve středu. Podle tamních politiků by si lidé místo dárků měli raději nechávat pod stromečkem poukázky.

Vše souvisí se středečním startem nového lockdownu, v jehož rámci se v Německu uzavře i naprostá většina obchodů. Panovaly obavy, že to bude lidi svádět k tomu, že dnes a v úterý vezmou prodejny útokem, aby ještě stihli sehnat vánoční dárky. Jinou možnost nakoupit už mít nebudou. Lockdown je plánovaný až do 10. ledna.

V obavě z přeplněných obchodů v posledních hodinách před lockdownem spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) vyzval Němce, aby (pokud ještě dárky nemají) nepodléhali žádné nákupní horečce na poslední chvíli a skutečných dárků se raději vzdali. „Pod vánoční stromeček je přece možné položit také poukázku,“ řekl včera Altmaier v diskusi, pořádané deníkem Bild. Podle něj dnes není čas ani prostor na žádné „nákupní dobrodružství“, které by mohlo opět skokově zvýšit počet nakažených.

„Poukázky jsou tím nejlepším řešením,“ uvedl ministr. Lidé podle něj mohou počkat, až lockdown skončí a teprve pak si s poukázkami v ruce dojít do obchodu vyzvednout skutečný dárek. „Čím dříve budeme mít infekci pod kontrolou, tím lépe pro nás pro všechny,“ uvedl Altmaier. K výzvě, aby lidé v posledních dnech a hodinách před lockdownem nepodnikali nájezd na obchody, se připojili i někteří další němečtí politici. Nyní se s napětím čeká na zítřek, zda Němci výzvu ke klidu uposlechnou, nebo u nich naopak zvítězí touha po posledním možném nákupu v letošním roce. Od středy budou otevřené už jenom potraviny.

Kdy přesně se z Česka stalo Somálsko Evropy? Přípravy na očkování ukazují, jak se zařazujeme mezi „failed states“

V pondělí byla situace v obchodech a obchodních zónách překvapivě odlišná případ od případu. S nadsázkou se tak i na nákupním chování Němců dala dokumentovat rozpolcenost společnosti. Zatímco v bavorském Bamberku byla v pondělí nákupní centra plná a tvořily se fronty, o sto kilometrů blíže k českým hranicím, v padesátitisicovém Hofu, byl podle zpráv německých médií až překvapivý klid. Žádná nákupní horečka se alespoň prozatím nekonala.

To ale bylo možná také kvůli tomu, že se místní radnice rozhodla spolupracovat s podnikateli a obchodníky nejen na osvětě, ale také na distribuci zmíněných dárkových poukazů. Ty by se měly letos v Německu stát hitem. „Je o ně opravdu zájem z obou stran. Zatím se nám podařilo zajistit poukázky na celkovou částku 210 000 EUR (5,6 milionu korun),“ řekla serveru BR24 Nachrichten Silvia Guldenová z radnice v Hofu. Dárkové poukazy je možné zaplatit a vyzvednout přímo na radnici a následně je směnit ve zhruba stovce obchodů ve městě. A to až po dobu tří let.

SDÍLET
sinfin.digital