Nobelovu cenu za ekonomii má Američan Thaler. Zkoumá, co nás ovlivňuje při rozhodování o penězích

Nobelovu cenu za ekonomii získal americký ekonom Richard Thaler. Jedná se o ocenění jeho přínosu behaviorální ekonomii. Thaler se psychologií lidského chování v ekonomice a vlivem emotivního rozhodování dlouhodobě zabývá.

Thaler je spoluzakladatelem (spolu s Dannym Kahnemanem, který za to v roce 2002 dostal Nobelovu cenu, nebo například Amosem Tverským) behaviorální ekonomie, mladšího ekonomického směru, který zkoumá, co a jak ovlivňuje jednání a rozhodování ekonomických aktérů. „Výzkum Richarda Thalera spojil ekonomické a psychologické analýzy rozhodování jedince,“ konstatovala Královská švédská akademie věd.

Babiš v protiútoku. Na anonymního Šumana žene za dokumenty k Čapímu hnízdu policii

Thaler je rovněž uznávaným intelektuálem a úspěšným publicistou a spisovatelem. V češtině vyšla jeho kniha Neočekávané chování: Podivuhodný příběh behaviorální ekonomie, která se zabývá iracionálním chováním lidí, které neodpovídá klasickým ekonomickým teoriím, nebo bestseller Nudge (Šťouch).

Behaviorální finance jsou moderním a progresivním směrem finanční teorie, který na rozdíl od tradičních financí předpokládá, že se investoři a další účastníci finančních trhů nechovají vždy zcela racionálně. Mnoho finančních rozhodnutí je ovlivněno tím, jak lidé informace interpretují a jak podle nich jednají, což není vždy racionální.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Naprostou většinu dosavadních nositelů ocenění tvoří ekonomové ze Spojených států, většina se zabývala makroekonomikou. Jen jednou, v roce 2009, získala Nobelovu cenu za ekonomii žena. Loni ji obdrželi britsko-americký ekonom Oliver Hart a Fin působící rovněž v USA Bengt Holmström. Ocenění dostali za svůj příspěvek k teorii kontraktu, která zkoumá způsoby, jimiž ekonomičtí aktéři uzavírají vzájemné smlouvy.

Zeman se do Bílého domu nepodívá. Mají ho tam za „protizápadního“ ruského nohsleda

Minulý týden byli postupně oznámeni laureáti Nobelových cen za medicínu, fyziku, chemii, literaturu a za mír. Na vyznamenané čeká finanční odměna ve výši devíti milionů švédských korun (24 milionu Kč) a tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

SDÍLET
sinfin.digital