Obchodní válka na spadnutí: Vypovězení pařížské dohody může USA vyjít pořádně draho

02. 06. 2017 • 16:05

Donald Trump může vypovězením pařížské klimatické dohody začít obchodní válku, varuje server Business Insider. Ostatní státy by totiž mohly zavádět importní tarify na určité americké zboží, jehož výroba by byla díky používání fosilních paliv levnější. Například ocel by tak USA mohla vyrábět levněji, než většina jejích globálních rivalů.  

„Otázka férovosti, která byla trumpovým hlavním trumfem při vypovídání pařížské dohody, by se mu nyní mohla vrátit jako bumerang,“ myslí si Jeff Schott, ekonomický expert Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. „Státy sice nemusí zvláštní uhelné tarify zavádět okamžitě, ale postupem času, jak bude implementace zelených jejich politik pokračovat, rozladění z amerického přístupu poroste,“ dodal.

Podobných rizik jsou si vědomy i samotné firmy. Ty ve čtvrtek adresovaly prezidentu Trumpovi otevřený dopis, v němž ho varovaly před možnými odvetnými opatřeními, které se jich mohou dotknout pokud se od pařížské dohody odkloní. Dopis podepsaly firmy Apple, Google či Morgan Stanley.

Americký prezident ale argumentoval, že vypovězením dohody Američany a americkou ekonomiku pouze chrání. „Pokud bychom to neudělali, naše ekonomika by přišla až o tři biliony dolarů a ztratili bychom až 2, 7 milionu pracovních míst,“ zdůvodňoval Trump vypovězení dohody.

Analytici se však shodují, že okamžitá ekonomická odveta zatím nehrozí. „Zavedení tarifů je skvělý nápad na papíře, je však o mnoho obtížnější je dostat do reálné politiky,“ myslí si Gregor Irwin, hlavní ekonom firmy Global Counsel. Pokud by se to však stalo realitou, je zde riziko, že USA by reagovaly zavedením vlastních tarifů a vypukla by regulérní obchodní válka.

„Myslím, že reálné je v tomto ohledu cokoliv. Riziko obchodní války hrozí permanentně a dokázal bych pochopit, že by odklon od pařížské dohody byl použit jako argument. Myslím však, že by to byl jen alibismus, to opatření by nemělo reálný základ,“ řekl pro Info.cz Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

Hlavní analytik Moneta Money Bank Pert Gapko doufá, že k podobnému scénáři nedojde. „Myslím, že jde spíše o politické rozhodnutí a ekonomické přesahy v tomto ohledu by neměly být nijak zásadní. Je potřeba si uvědomit, že oni si své životní prostředí chrání, jen nechtějí být vázáni mezinárodními smlouvami. A nemyslím, že by nyní začali ve velkém nadvyrábět nějaké environmentálně špinavé zboží,“ řekl Gapko.