Počty nakažených v Británii po rozvolnění klesají, už se ale mluví o úpravě pravidel

Tereza Jelínková

Anglie před týdnem navzdory rostoucímu počtu nakažených rozvolnila prakticky všechny restrikce s výjimkou roušek, které se i nadále doporučují v uzavřených prostorech. Život na britských ostrovech se tak vrací k předpandemickému „normálu“, už se ale také objevují návrhy na úpravu pravidel. A to přesto, že čísla nakažených několik dní v řadě klesají.

Už poněkolikáté zažilo londýnské náměstí Trafalgar Square demonstraci proti covidovým opatřením a také tzv. covid-pasům. Ty vláda nejprve označovala za diskriminační; minulé pondělí ale oznámila, že od konce září budou do právě znovuotevřených nočních klubů moci přijít jen naočkovaní. V průběhu uplynulého týdne ještě přidala návrh, aby se podobné omezení dodržovalo také např. na fotbalových zápasech nebo v divadlech. K tomu, zda očkování proti koronaviru bude povinné i při návštěvě restaurace, vláda uvedla, že „nic není vyloučené“, ačkoliv ministr zdravotnictví Sajid Javid by tuto překážku „zaváděl do restaurací a barů jen velmi nerad.“

Tento týden pak vláda přišla s návrhem, aby měli univerzitní studenti podmíněn vstup do školy právě vakcínou. Podle britského premiéra Borise Johnsona by toto opatření mohlo pomoci zvýšit proočkovanost mladé populace. Jen dvě třetiny mladých totiž doposud využily nabídku očkování. Zároveň vláda také tvrdí, že čím více studentů projde očkováním, tím menší je pravděpodobnost, že by se museli při kontaktu s nakaženým izolovat. Ještě před týdnem přitom sám ministr zdravotnictví obhajoval fakt, že právo na vzdělání nesmí být za žádnou cenu ovlivněno nebo podmíněno očkováním.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Čím argumentují kritici povinného očkování pro studenty?
  • Jaké problémy způsobila karanténa?
  • A co dalšího chystá britská vláda?
sinfin.digital