Už žádné restrikce, vzkazuje britský premiér Johnson z karantény. Ale na jak dlouho?

To, na co Britové celou dobu čekali, je konečně tady. Jejich den „svobody“, jak o poslední fázi rozvolnění protiepidemických opatření mnozí mluví, nastal včera, 19. července. Po měsících plných testování, trasování, ale také sčítání obětí Británie zrušila skoro veškerá omezení. Premiér Boris Johnson označuje aktuální situaci za pozitivní a přívětivou pro rozvolnění, jeho oponenti ale varují přes příliš rychlým a unáhleným krokem. Pojďme se podívat, jak se Freedom Day dotkl Britů v praxi.

Roušky už povinné nejsou, ale...

Po bezmála sedmnácti měsících si britští občané konečně mohou z úst sundat roušku. Je však stále doporučováno, aby je lidé nosili. Obchodní řetězce jako Tesco, Sainsbury's nebo Asda po zákaznících roušky nevyžadují, ale vyzvaly k zodpovědnému chování. V hromadné dopravě to může být jinak. Například již v pondělí, kdy se toto opatření zrušilo, ohlásil londýnský starosta Sadiq Khan, že v metropoli se roušky v MHD stále vyžadovat budou. Podobné nařízení zůstává v platnosti v nemocnicích, či na některých univerzitách.

Sbohem „pravidlo šesti“

Velkou změnou je zrušení pravidla „rule of six“, kdy se mohly venku i vevnitř setkávat skupinky maximálně šesti lidí. Uvedené nařízení již neplatí a nyní se tak ve vnitřních prostorách může potkat i několik domácností najednou. Je faktem, že vládní opatření možná nebylo dodržováno tak, jak by si někteří přáli – alespoň například minulý víkend, kdy Británii zasáhla vlna veder a kdo mohl, vyrazil k vodě. 

Pláž v Brightonu praskala o víkendu ve švech.
Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital