Rakouská vláda rozdá nezaměstnaným téměř pět miliard korun

02. 09. 2020 • 15:38
Koalice ANO a ČSSD není zdaleka jediná, která se v čase dalšího zadlužování kvůli koronaviru rozhodla rozdávat peníze. V Česku vláda chystá pětitisícový bonus pro důchodce, rakouský kabinet podobným způsobem podpoří nezaměstnané a rodiny s dětmi. V přepočtu to bude částka skoro pět miliard korun.

V rámci opatření proti dopadům koronaviru začne už od zítřka přistávat na kontech celkem 400 000 obyvatel Rakouska částka 450 eur (12 000 korun). Jedná se o ty lidi, kteří v době od 1. května do konce srpna pobírali nejméně 60 dnů podporu v nezaměstnanosti či dávky v hmotné nouzi. 

„Zvlášť lidé, kteří nikoliv vlastní vinou přišli kvůli koronavirové krizi o práci, byli v uplynulých měsících vystaveni velkému tlaku. Proto je podpoříme částkou, která bude automaticky převedena na jejich konta,“ uvedla dnes rakouská ministryně práce a sociálních věcí za lidovce Christine Aschbacherová.

K převodu peněz není nutné žádné „papírování“ a na příspěvek od vlády mají nárok i ti, kteří si v mezidobí našli práci a tedy dnes již nezaměstnaní nejsou. Rakouskou státní kasu vyjde tato obdoba plánovaného příspěvku pro seniory v Česku na 180 milionů eur (zhruba 4,8 miliardy korun).

Vůbec nejvíc příjemců příspěvku žije ve Vídni, kam vláda začne od zítřka posílat „rouškovné“ pro celkem 160 000 obyvatel. Znamená to, že 450 eur na přilepšenou dostane zhruba každý jedenáctý obyvatel rakouské metropole.

Koaliční vláda lidovců a Zelených tento druh takzvaného rouškovného prosadila i přes odpor části opozice. Sociální demokraté příspěvek kritizovali jako nekoncepční, podle nich pouze jednorázově podporuje spotřebu a konzum. Místo toho rakouská sociální demokracie navrhovala zvýšení podpory v nezaměstnanosti tak, aby člověk bez práce nedostával jako dnes 55 % poslední výplaty, ale částka se zvedla na 70 %. Tento návrh parlamentem neprošel.

Příspěvek pro Rakušany, kteří byli v době pandemie nezaměstnaní, není jedinou formou jednorázové podpory, takzvaného rouškovného. Vláda v červnu schválila také záměr podpořit stejnou formou rodiny s dětmi. Na každé dítě, na které rodiče pobírají dětské přídavky, dostane rodina jednorázově navíc příspěvek 360 eur (9 500 korun). Výplata by měla proběhnout do konce září.

Vláda se také chystá urychlit část daňové reformy, schválené až na příští rok. Ta by měla v Rakousku poprvé zavést institut takzvané záporné daně. Lidé, kteří kvůli nízkým výdělkům neplatí žádnou daň z příjmu, by měli naopak od státu dostávat ještě 100 eur (2650 korun) měsíčně.