Rozpolcené Katalánsko: Do ulic Barcelony znovu vyšly statisíce odpůrců nezávislosti

Ve Španělsku pokračují masové protesty za zachování jednoty země. Katalánská občanská společnost (SCC) svolala do Barcelony manifestaci, která se staví proti snahám o nezávislost regionu. „Dost! vraťme se ke zdravému rozumu,“ vyzývá katalánskou vládu. Na demostraci se sešly statisíce lidí. Početná účast dle agentury Reuters ukázala, jak moc je Katalánsko rozděleno. Španělský premiér Marian Rajoy mezitím vzkázal, že pokud Katalánsko vyhlásí nezávislost, nelze vyloučit, že region bude na základě ústavních pravomocí zbaven autonomie.

I v neděli vyšly statisíce lidí do ulic katalánské metropole, aby daly najevo nesouhlas se snahami o odtržení Katalánska. Demonstranti podobně jako v sobotu volali po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit vážnou politickou krizi v zemi.

„Spolu jsme silnější,“ hlásali účastníci manifestace za jednotu země. Na akci dorazily i významné osobnosti španělského veřejného života, promluvil například držitel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa.

Střelec v Las Vegas chtěl zabít co nejvíc lidí. Po masakru našli v pokoji lístek s čísly

„Španělská demokracie přetrvá a žádné spiknutí stoupenců nezávislosti (Katalánska) ji nezničí,“ řekl v emotivním projevu spisovatel. Barcelonu označil za „španělské hlavní město kultury“, otevřené světu.

Španělský premiér Marian Rajoy mezitím v rozhovoru pro deník El País uvedl, že pokud Katalánsko vyhlásí nezávislost, nelze vyloučit, že vláda využije možnosti region zbavit autonomie. „Vláda se postará o to, aby vyhlášení nezávislosti k ničemu nevedlo,“ zdůraznil Rajoy. Premiér také může na základě článku 155 rozpustit katalánský parlament a vypsat v regionu nové volby.

Ztráta Katalánska je pro španělskou vládu téměř nemyslitelná. Země by přišla o zhruba o 16 procent obyvatel, pětinu hospodářské produkce a více než čtvrtinu vývozu. Katalánsko je také nejpřitažlivější destinací pro zahraniční turisty, zhruba čtvrtina z celkového počtu návštěvníků Španělska připadá na Katalánsko.

Nejdřív obušky, pak omluva. Španělsko si sype popel na hlavu za mlácení katalánských voličů

O jednostranném vyhlášení nezávislosti se spekuluje od oznámení výsledků referenda, ve kterém se podle katalánské vlády 90 procent z 2,3 milionu hlasů vyslovilo pro odtržení od Španělska. Účast ale činila „pouhých“ 43 procent.

SDÍLET
sinfin.digital