Šokující předpovědi pro rok 2022: Délka života se prodlouží o 25 let, konec fosilních paliv bude odložen

Dánská investiční banka Saxo Bank již tradičně v závěru roku vydává své „šokující“ předpovědi pro příštích dvanáct měsíců. Jedná se o predikce, jejichž pravděpodobnost sice většinou nedosahuje ani jednoho procenta, ovšem na druhé straně nejde ani o události zhola nemožné a pokud se vyplní, budou mít na naši společnost i na finanční trhy extrémní vliv. Společným jmenovatelem letošních deseti predikcí je revoluce. „Po celém světě zuří kulturní válka a bitevní linie už nevedou pouze mezi bohatými a chudými. Vedou i mezi mladými a starými, mezi vzdělanci a méně vzdělanou dělnickou třídou, mezi reálnými trhy, kde ceny určuje nabídka a poptávka, a vládními intervencemi, mezi zpětným odkupem akcií a investicemi do výzkumu a vývoje, mezi inflací a deflací, mezi ženami a muži, mezi progresivní a centristickou levicí, mezi máváním ctností na sociálních sítích a skutečnou společenskou změnou, mezi rentiéry a pracujícími, mezi fosilními palivy a zelenou energií, mezi ESG iniciativami a potřebou zajistit světu spolehlivý zdroj energie – a tím tento seznam zdaleka nekončí,“ vysvětluje motiv hlavní investiční analytik Saxo Bank Steen Jakobsen. Jaké jsou tedy šokující předpovědi pro příští rok?

Plán skoncovat s fosilními palivy bude odložen

V rámci boje proti inflaci a snižování rizika společenských nepokojů odsunou politici plnění klimatických cílů na později a podpoří investice do fosilních paliv, zatímco se snaží přijít na jiný způsob, jak radikálně snížit uhlíkové emise.

Proč? Politici si uvědomují hrozbu inflace vyplývající z rychlého růstu cen komodit i riziko ekonomické katastrofy kvůli nerealistickým lhůtám stanoveným pro přechod na zelenou energii, a proto odsouvají plnění klimatických cílů na neurčito. Na pět let odstraňují byrokratické překážky pro investice do ropné produkce a na deset let pro investice do těžby zemního plynu, aby tak motivovali producenty k zajištění dostatečných dodávek za rozumné ceny, s jejichž pomocí bude možné realizovat přechod od současné energetiky k  nízkoemisní energetice budoucnosti.

To způsobilo růst cen a jejich volatility, a to nejen u energií, ale i u průmyslových kovů. Po většině z nich je totiž v rámci zelené transformace větší poptávka než doposud. Kromě toho se rychlý růst cen energií promítl i do vyšších cen nafty a hlavně hnojiv. Rostou tedy náklady na zemědělskou výrobu, což vyvolává obavy o budoucnost produkce klíčových potravinářských plodin.

Jaký bude v takovém případě vliv na trhy? Energetický fond iShares Stoxx EU 600 Oil & Gas ETF (Ticker: EXH1:xetr) posílí o 50 %, protože výše zmíněný plán vdechne celému sektoru energetiky nový život.

Co jsou šokující předpovědi?

Nejedná se o oficiální predikce Saxo ohledně situace na trzích v roce 2022, ale spíš o varování, aby investoři špatně nevyhodnotili rizika událostí, u kterých zpravidla předpokládají, že pravděpodobnost
jejich výskytu nepřesáhne jedno procento. Je to jakési cvičení, kde se Saxo Bank zabývá událostmi, které možná
nejsou příliš pravděpodobné, ale také nejsou zhola nemožné, což je relevantní zejména v kontextu letošní neočekávané krize spojené s COVIDem-19. Nejhorší chaos (a největší šok) na trzích nevyhnutelně způsobí právě ty události, které většina lidí nečeká.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč Facebook čeká exodus mladých lidí?
  • Jaký bude impulz k vypuknutí ústavní krize v USA?
  • A jaký bude impulz ke konci Spotify?
sinfin.digital