Trump zvládl předkolo kampaně. Před Kongresem naznačil, jak chce obhájit funkci

Adam Kotrbatý

06. 02. 2019 • 19:03

Americký prezident Donald Trump ve svém poselství o stavu unie nepřekvapil. Jeho projev asi nebude z těch, o nichž se bude mluvit i za desítky let. Jedna důležitá věc se z něj ale dá vyčíst. Trump nastínil, jak by mohla vypadat jeho kampaň za znovuzvolení v roce 2020.

Trump poprvé řečnil před demokratickou sněmovní většinou. Demokratky dokonce uspořádaly happening, když do sálu přišly v bílém, čímž mínily vyjádřit hold sufražetkám, které vybojovaly volební právo pro ženy. I demokraté ale prezidentovi v některých případech tleskali vstoje. Trump tak opět potvrdil, že má dvě tváře. Arogantní a útočnou, kterou tradičně prezentuje na Twitteru, a druhou smířlivou a státnickou.

Projev šéfa Bílého domu byl projevem té druhé tváře. Značnou roli v tom hrál text, který Trumpovi připravili jeho poradci. Jeho tón a účel šel vyčíst už z pondělních slov prezidentovy rádkyně Kellyanne Conwayové. Ta apelovala na voliče, aby poslouchali Trumpovo sdělení a upřednostnili jej před emocemi, které vyvolává prezidentova osobnost.

Trump si totiž zoufale potřeboval zlepšit image. Zatímco během druhého roku ve funkci si udržoval podporu nad 40procentní hranicí a lehce posiloval, nepovedená anabáze s tzv. shutdownem mu čísla srazila. Američané za nejdelší platební neschopnost vlády v historii USA vinili prezidenta a jeho zatvrzelost v otázce zdi na hranici s Mexikem. Sjednotitelský projev tak měl oslovit některé ztracené voliče.

Plán Trumpovi vyšel. Alespoň to naznačuje bleskový průzkum pro televizní stanici CNN, v němž projev pozitivně hodnotilo 76 procent dotázaných. Prezidentovi se navíc povedlo nejen nastavit vstřícnější tvář, ale také neustoupit z pozic důležitých pro jeho voliče. Zeď zmínil jen tak mimochodem, ale neopomněl se pochválit za prosperitu, hospodářský růst a na příkladu Venezuely zkritizovat socialismus.

Projev obsahoval vlastně jen dva problematické body. Když Trump mluvil o stahování vojáků ze Sýrie, nepotěšil některé republikány, kteří dlouhodobě oponují prezidentovu plánu. Na tenkém ledě balancoval i se svojí narážkou na vyšetřování údajného ruského vměšování do voleb. „Naše ekonomika je ve stavu zázraku a jediné, co ji může zastavit, jsou pošetilé války, politika nebo nesmyslná stranická vyšetřování,“ pronesl Trump, čímž dal zavzpomínat na neblaze proslulou větu Richarda Nixona: „Jeden rok s Watergate stačil“.

Trumpova řeč však byla více než cokoli jiného nástinem jeho strategie pro kampaň za znovuzvolení. Takovým jejím předkolem. Jak už napovídá i slogan „Udržme Ameriku skvělou“, jenž si prezident registroval už loni, klíčovou linií bude prosperita, kterou Trump do země podle svého mínění přinesl. Ve skutečnosti je to samozřejmě složitější. Prezidentovy kroky typu daňové reformy sice mohly ekonomice skutečně pomoci, jinou část ekonomického růstu ale generují samy firmy.

Otázkou je, zda Trump udrží státnickou notu i ve vyhroceném boji. V první kampani jako státník nepůsobil, to ale na sobě neměl zátěž úřadu, od nějž Američané jistou důstojnost očekávají. Zmíněné průzkumy důvěryhodnosti naznačují, že voliči s Trumpem přestávají souhlasit, když se nechová konstruktivně a razí svoji politiku jako buldozer.

Nadějí na obhajobu funkce tak může být nikoli opakování předchozí kampaně, nýbrž Trumpova druhá tvář. Ta, do níž ho v úterý večer stylizovali jeho poradci. Jak ale víme, ty chaotický a svéhlavý Trump neposlouchá častěji, než by bylo zdrávo.

SDÍLET