Trumpovi se nezúčastní oslav na počest oceněných umělců. Nechtějí je zkazit politikou

ČTK, luš

19. 08. 2017 • 20:33

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií se oproti dosavadním zvyklostem letos nezúčastní oslav na počest laureátů ocenění washingtonského Kennedyho centra, které je udělováno významným umělcům. Informoval o tom Bílý dům s tím, že Trumpovi se tak rozhodli, aby oslavy nenarušovala politika.

Vedení Kennedyho centra v prohlášení uvedlo, že rozhodnutí prezidentského páru respektuje. „Rozhodnutím nezúčastnit se letošního udělování cen dala administrativa najevo respekt vůči Kennedyho centru a umožnila, aby se ceremonie stala mimořádnou chvílí pro oceněné. Jsme za toto gesto vděčni,“ uvádí se v prohlášení.

Podle centra bude Trump v historii už čtvrtý prezident, který na akci nepřijde. Před ním se stejně rozhodli prezidenti Jimmy Carter roku 1979, George Bush starší (1989) a Bill Clinton (1994), avšak přišli v jiných letech, když byli v úřadu.

K letošním oceněným patří tanečnice a choreografka Carmen de Lavalladová, zpěvačka a herečka Gloria Estefanová, rapper a herec LL Cool J, televizní scénárista a producent Norman Lear a hudebník Lionel Richie.

Je zvykem, že všichni navržení jsou před udělením ceny přijati v Bílém domě za účasti prezidenta a první dámy, kteří pak ceremonii sledují v Kennedyho centru.

Trump má mezi umělci mnoho kritiků. V pátek například rezignovali všichni členové prezidentského poradního výboru pro umění a humanitní vědy na protest proti prezidentovým výrokům k událostem ve virginském Charlottesvillu. Při protestu svolaném neonacistickými kruhy tam při střetu s odpůrci rasismu zemřela žena a 19 lidí bylo zraněno. Trump řekl, že za to nesou odpovědnost obě strany.

Jedna z těch, kdo mají letos dostat v Kennedyho centru ocenění, už ohlásila, že na recepci v Bílém domě nehodlá přijít. „Vzhledem k postoji našeho současného vedení, jež rozděluje společnost, a také proto, že trvám na principech, za něž jsem já a mnoho dalších bojovala, nepřijmu pozvání na recepci do Bílého domu,“ sdělila de Lavalladeová.

Letos to bude 40 let, co se v Kennedyho centru budou udělovat ocenění umělcům za celoživotní zásluhy v oblasti filmu, hudby, tance nebo televize. Gala večer se bude v centru konat 3. prosince a o den dřív pořádá pro oceněné slavnostní večeři ministerstvo zahraničí. Podle Kennedyho centra se pětice vybraných hodlá obou těchto událostí zúčastnit.

SDÍLET