Trumpovo obviňování Íránu má háček. Administrativa nemá důvěru spojenců

Adam Kotrbatý

17. 06. 2019 • 23:00

Donaldu Trumpovi se nedaří přesvědčit klíčové spojence, že za útokem na tankery v Ománském zálivu stojí Írán. Administrativa amerického prezidenta naráží nejen na nedostatek důkazů, ale také na pověst vlivných Trumpových poradců.

Američtí spojenci požadují po Washingtonu více důkazů předtím, než podpoří případné kroky proti Íránu v reakci na útok na ropné tankery v Ománském zálivu. Bílý dům z nich viní Írán. Dokazovat to má video zveřejněné Pentagonem, na němž má údajně íránská hlídka odstraňovat z lodí nevybuchlou minu.

Zatímco Saúdské Arábii, Spojeným arabským emirátům nebo Izraeli – dlouhodobým odpůrcům íránského režimu – materiál amerického ministerstva obrany stačí, objevují se kritičtější hlasy požadující přesvědčivější důkazy. Mezi nespokojené patří především Německo a Japonsko. „Vysvětlení Spojených států nám nepomáhá dostat se za úroveň spekulací,“ prohlásil podle listu Japan Today jeden z vysokých vládních úředníků japonské vlády.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na stížnosti reagoval tvrzením, že další důkazy o íránské vině budou následovat. O tom, že za útokem na tankery stojí Teherán, podle něj není pochyb. „Zpravodajská komunita má mnoho dat, mnoho důkazů,“ uvedl Pompeo pro televizní stanici Fox News. Možnost plavit se mezinárodními vodami Hormuzského průlivu označil jako základní právo každé země, které se teď prý Írán snaží popřít.

Problém s Pompeovými slovy je dvojí. Představitelé japonských lodních dopravců zmínili, že tanker Kokuka Courageous identifikujícího se panamskou vlajkou zasáhl letící objekt, nikoli mina. To vyvrací závěry, které americká vláda činí ze zmíněného videa. Jako důkaz proti Íránu zmiňuje právě odstraňování nevybuchlých min.

Druhou věcí je pošramocená důvěra v objektivitu amerických představitelů. Řada evropských spojenců USA podle listu Washington Post viní za eskalaci napětí právě Spojené státy. Vyčítají jim odstoupení od jaderné dohody, kterou s Íránem uzavřel Trumpův předchůdce Barack Obama. Írán v pondělí pohrozil, že vzhledem k americkému vypovězení dohody začne porušovat limity na množství uskladněného jaderného paliva.

Nedůvěru spojenců posiluje také fakt, že za politiku vůči Íránu zodpovídají dva politici, kteří prosluli jako geopolitičtí a vojenští „jestřábi“, neboli příznivci tvrdých řešení. Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton v minulosti prosazoval například americké vojenské angažmá v Iráku na základě tvrzení, že režim tehdejšího diktátora Saddáma Husajna disponuje zbraněmi hromadného ničení. Obvinění se později nepotvrdilo.

Pompeo zase letos kritizoval chování íránských představitelů a obvinil Teherán z útoku na americký vojenský konvoj. Při něm zemřeli čtyři Afghánci a další čtyři američtí vojáci utrpěli lehká zranění. K útoku se přihlásil Táliban. Pompeo ale prohlásil, že za útokem je jistě Írán a tvrzení Tálibanu nevěří.

Infografika: Hormuzský průliv

SDÍLET