Kriminál za zfalšované volební průzkumy? V Česku je to složitější

Až pět let vězení hrozí sedmatřicetileté majitelce agentury, která podle rakouské policie falšovala průzkumy veřejného mínění ve prospěch bývalého kancléře Sebastiana Kurze. I v Česku přitom výsledky některých průzkumů budí minimálně pochybnosti. Bude se tedy za podvody v různých sociologických šetřeních v budoucnu zavírat? Vyloučené to není. Záleží na tom, zda se podvodníkům (jak je o tom přesvědčena rakouská policie), podaří prokázat úmysl.

Sedmatřicetiletá Sabine Beinschabová byla až donedávna úspěšnou podnikatelkou, majitelkou společnosti Research Affairs, podnikající v oblasti marketingových šetření a průzkumů veřejného mínění. Jako odbornici na předvolební průzkumy ji ještě loni zvala některá média ke komentování výsledů voleb, objevovala se v televizi.

Před několika dny ale zaklepala na dveře jejího vídeňského bytu policie. Sabine Beinschabovou zatkla a umístila do předběžné vyšetřovací vazby. A důvod? Údajná obava z ničení důkazů v kauze rakouského exkancléře Sebastiana Kurze. Policisté v bytě zabavili počítač a další elektronická zařízení, zadrženou pak po dvou dnech propustili. To ale neznamená, že se Beinschabová za čas do vězení zase nevrátí.

Spolu s dalšími devíti lidmi, včetně exkancléře Kurze, je obviněna z toho, že v rámci jakési dobře organizované skupiny pomohla Kurzovi k závratné politické kariéře za státní peníze. A způsobila tak státu přímou škodu ve výši minimálně 300 000 EUR (7,8 milionu korun).

Beinschabová totiž údajně v roce 2016 uzavřela dohodu s tehdejším generálním tajemníkem ministerstva financí a Kurzovým osobním přítelem Thomasem Schmidem. Na základě této dohody pak prováděla „politicky motivované a zmanipulované průzkumy veřejného mínění“. Ty měly poukázat na „neoblíbenost“ tehdejšího předsedy rakouských lidovců Reinholda Mitterlehnera a naopak čtenářům naznačit, že lidovci by zřejmě dosáhli výrazně lepších volebních výsledků pod vedením tehdejšího ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Ten se pak stal skutečně předsedou ÖVP a následně i kancléřem.

A co za své služby Beinschabová dostala?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co za své služby Beinschabová podle policie dostala?
  • Hrozí v Česku za „cinklý“ průzkum postih?
  • A proč je posuzování kvality průzkumů složité?
sinfin.digital