Válka na Ukrajině je pro německé Zelené tvrdou zkouškou. Odklon od „naivního pacifismu“ vyvolal mezi členy pnutí, hrozí straně totální rozklad?

Německá strana Zelených (Die Grünen) je součástí německé vlády, která přijala ambiciózní plán na posílení obranného rozpočtu, stejně jako schválila dodávky zbraní pro Ukrajinu. Navíc se musí smířit i s vyjednáním o dodávkách zkapalněného plynu od „amerických technokratů“. To je přitom jen část změn ve stranické politice německých Zelených, s nimiž část straníků nesouhlasí. Pro německé Zelené je přístup k válce na Ukrajině tvrdou zkouškou, která může stranu posílit, ale i totálně rozložit.

Jedna věc je totiž jistá. Být příznivcem německých Zelných zdaleka neznamená jen podporovat konec jaderné energetiky, prosazovat takzvanou „energiewende“ nebo chránit lední medvědy v Arktidě. Zelení se právě v Německu profilují už zcela otevřeně jako takzvaná „nová levice“, prosazující větší míru přerozdělení prostředků ve společnosti, ochranu menšin, liberální přístup k manželství či adopcím dětí stejně jako určitý druh pacifismu.

Ten spočívá (minimálně u části Zelených) v představě, že války a ozbrojené konflikty jsou vždy důsledkem hospodářské politiky jakýchsi skrytých sil, manipulujících s lidmi ve svůj vlastní prospěch a přitom bezohledně ničících planetu. A proto je třeba nikoliv vyrábět zbraně, ale pomocí regulací a zákonů potlačit samotný zdroj konfliktů, tedy jakýsi „žraločí“ kapitalismus bezbřehé spotřeby.

Jenže s ruskou agresí na Ukrajině nastal pro Zelené problém, jen s malou nadsázkou srovnatelný s tím, jako kdyby mezi straníky někdo hodil bombu. Budou v takovém případě Zelení i nadále filozofovat nad samotnou příčinou „bombových útoků“, nebo vzhledem k okamžité situaci vezmou také do ruky zbraně a budou se bránit?

Určitou změnu postoje Zelených naznačila už návštěva Roberta Habecka, dnešního německého vicekancléře, na Ukrajině v květnu 2021. I když byl tehdy Habeck ještě spolupředsedou „Grünen“ a nikoliv členem vlády, přivezl do Berlína poznatky, které se velké části jeho spolustraníků vůbec nelíbily.

Mimo jiné totiž na základě své osobní zkušenosti uvedl, že „Ukrajině mohou být jen těžko odepřeny zbraně“. Země se podle jeho tehdejšího vyjádření cítí Západem ponechána na holičkách, pokud jde o bezpečnostní politiku, a Západ by jí měl proto pomoci.

U mnoha zelených tentokrát vyvolal Habeckův údajný „militarismus“ bouři nevole. „Budeme snad jako Zelení bránit mír prodejem zbraní?! Za vším jsou jen hospodářské zájmy amerických zbrojařů.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se stranické špičky postavily k válce na Ukrajině?
  • Jakou reakci to vyvolalo mezi zelenými?
  • A může názorový rozkol stranu rozložit?
sinfin.digital