„Vylidněné ulice, vlajky na půl žerdi.“ Exkluzivní svědectví Čecha z Kuby, která pohřbila Fidela

Kuba se rozloučila s ikonou. Pohřbila Fidela Castra, který zemřel 25. listopadu ve věku 90 let. Předcházelo tomu plných devět dní smutku. „Veškerá muzika utichla, bary jsou poloprázdné,“ popisuje v rozhovoru pro INFO.CZ atmosféru Čech, který se v zemi pohybuje.

Loučení s Fidelem Castrem bylo velkolepé a povážlivě skromné zároveň. Rakev cestovala po symbolické cestě, kterou vůdce v opačném směru projel, když oznamoval vítězství revoluce v roce 1959. Země držela devítidenní smutek, ráno zazněla salva z 21 děl. Na druhou stranu samotného pohřbu se účastnil jen úzký kruh nejbližších a Fidelův bratr Raúl oznámil, že po jeho sourozenci se nebude nic jmenovat – žádné památníky, žádné ulice.

Castro nebude mít ani pomník. 6 zajímavostí o pohřbu revolučního vůdce, které jste nejspíš nevěděli

Na zvláštní atmosféru v zemi poukazuje i Čech, se kterým redakce INFO.CZ mluvila: „Byl jsem v Havaně minulý rok a je to obrovský rozdíl, protože tehdy celá žila muzikou. Teď veškerá muzika utichla, jsou zrušené kulturní akce, zavřené diskotéky a kluby.“

Podél cesty, kterou v uplynulých dnech projížděl smuteční průvod, se hromadily tisíce lidí, jinak jsou ale ulice i v rušném centru metropole liduprázdné. „Místní tady na nábřeží v centru Havany, které každý večer a noc bývá plné, nejsou. Posledních pár dní je prakticky prázdné,“ říká Čech.

„Prakticky nikdo o tom nemluví. Na veřejnosti – a je otázka, jestli je to dobrovolné, nebo do určité míry doporučené – má hodně budov kubánské vlajky vyvěšené z oken a prakticky na všech státních budovách jsou na půl žerdi,“ dodává.

Kdo na Kubu zamířil za turistickými zážitky nebo vyhlášeným rumem, musel plány přehodnotit. „S alkoholem to funguje tak, že se nedá koupit v obchodech ani restauracích. Jen někde prodávají drinky, ale je to jen mimo centrum, kde mají jistotu, že nepřijde kontrola,“ popisuje krajan z Havany.

Fidel Castro

Samotnou pohřební ceremonii by podle agentury Reuters měla později ze záznamu přinést kubánská státní televize. Od přímého přenosu upustila. Smrt Fidela Castra pochopitelně stále dominuje i ostatním médiím. „Velký komunistický deník, který normálně bývá červený, je od doby, co Fidel Castro zemřel, celý tištěný v černé barvě. Včerejší vydání prakticky celé bylo o Fidelově životě a o tom, co dělal kromě politiky,“ popisuje další dopady Castrova úmrtí Čech, se kterým redakce INFO.CZ mluvila.

Raúl Castro u hrobky Fidela Castra

Mnozí latinskoameričtí politici se s Fidelem Castrem rozloučili už při včerejší ceremonii. Jeho bratr Raúl sice oznámil, že Castrovo jméno neponesou žádná veřejná prostranství a nevzniknou žádné památníky, protože si nepřál budování kultu osobnosti. Slíbil ale, že bude bránit socialistické dědictví svého bratra.

SDÍLET
sinfin.digital