Washingtonský pochod se proměnil v obří happening. Pořadatelé se obávají o bezpečnost účastníků

Poté, co se ve Washingtonu shromáždilo před Kongresem přes půl milionu lidí, pořadatelé plánovaný pochod za práva žen zrušili. Nakonec se uskuteční, ale po bezpečnější trase.

Kvůli masové účasti požádali pořadatelé, aby se demonstranti vyhnuli Bílému domu a šli náhradním směrem po Ústavní třídě. Mnozí lidé se však vydali po původní trase či ostatními ulicemi, kterými je možné k sídlu prezidenta Spojených států dojít.

Průvod se měl původně uskutečnit po třídě Nezávislosti kolem Washingtonova památníku, ale kvůli davům ho nebylo možné zahájit. Následně šéf úřadu vnitřní bezpečnosti Washingtonu Christopher Geldart uvedl, že přesun účastníků manifestace byl zrušen.

Ženy versus Trump. Washingtonem procházejí stovky tisíc demonstrantek

Náměstek starosty Kevin Donahue, v jehož kompetenci je veřejná bezpečnost, dodal, že rozhodnutí průvod zrušit neučinil úřad starostky města, ale sami organizátoři. Ti ale nakonec shromážděným lidem sdělili, že pochod se přece jen uskuteční.

Odhaduje se, že do hlavního města USA na demonstraci, která oproti původnímu záměru organizátorů přerostla v protest proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi, přijelo přes 500 000 lidí.

Nepotřebujeme s Trumpem vyjednat handl, ale kompromis. Rusko a Německo reagují na emotivní inaugurační řeč

Na shromáždění promluvila mnoho aktivistů a veřejně známých tváří. V rockový festival se akce změnila ve chvíli, kdy na pódium vystoupila Madonna. Ta rozehřála obří dav projevem, který zahájila výkřikem „Vítejte v revoluci lásky!“ a v němž vyzvala, aby „ženy a vůbec všichni lidé z různých menšin v nebezpečí odmítli akceptovat tyranii“. „Toto je náš boj za právo být svobodní, být těmi, kdo jsme, být si rovní. Není žádná síla, která by nám zabránila.“ Svůj proslov ukončila srozumitelně pro většiny i menšiny: „Pokud si někdo myslí, že tento pochod k ničemu nepovede a nic nezmění, pak říkám – f*ck you.“ Přímý přenos raději CNN ukončila s odůvodněním, že nevhodná slova do televize nepatří.

Přestože se demonstrace stále vyvíjí mírumilovně, pořadatelé se podle stanice CNN vyslovili obavy o bezpečnost účastníků. Množí se drobná panika tam, kde se lidé příliš tlačí. Všuduypřítomní dobrovolníci vyzývají dav, aby nepostupoval a udržoval si odstup.

SDÍLET
sinfin.digital