Z poradce úhlavní nepřítel? Bannonův web Breitbart News začal náhle kritizovat Trumpa

Bývalá pravá ruka Donalda Trumpa, strůjce jeho prezidentské kampaně a donedávna jeho hlavní stratég Steve Bannon, který se na konci minulého týdne vystěhoval z Bílého domu, vrací úder. Jeho silně pravicově zaměřený zpravodajský server Breitbart News totiž nyní cupuje politiku amerického prezidenta na kousky. Bannon přitom ještě chvíli po odchodu tvrdil, že bude současného prezidenta i jeho politickou agendu bránit. 

Trump se odchodem Bannona z minulého týdne sice zbavil poradce, který údajně jeho popularitu stahoval prudce dolů, na druhé straně však dost možná pustil ze řetězu nebezpečného kritika. Ve chvíli, kdy totiž v noci na úterý Trump proti očekáváním oznámil, že USA posílí svou vojenskou přítomnost v Afghánistánu, Breitbart News, které dosud prezidenta opěvovaly, náhle otočily.

Éra po Bannonovi: Změní Trump po odchodu ultrakonzervativního poradce svoji politiku?

Rudé titulky hlavních zpráv webu nenechaly na Trumpovi a jeho názorové piruetě nit suchou. „Projev byl zklamáním pro všechny, kdo podporovali Trumpovy názory ohledně drahých zahraničních intervencí během jeho předvolební kampaně,“ komentuje rozhodnutí prezidenta jeden ze článků. A další si přisazuje. „Volil jsem Trumpa, protože sliboval změnu. Možná, že jsem udělal chybu.“

Jako přímý direkt 45. prezidentovi hodnotí komentátoři článek, který Trumpa tituluje jako „prezidenta H. R. McMastera.“ McMaster je přitom Trumpův národní bezpečnostní poradce a článek útočí na ego bývalého realitního magnáta, který si údajně nedokáže představit, že kdokoliv jiný než právě on by měl mít moc k určování politického kurzu země. „Bannon trolluje Trumpa," komentuje výstižně situaci deník Washington Post.

Bannon už má po odchodu z Bílého domu jinou práci. Za Trumpa ale bude bojovat dál

Stejně tak, jako udělal otočku Trump s posílením vojenské přítomnosti v Afghánistánu, opustily zbytky loajality vůči svému bývalému nadřízenému i Bannona. Bývalý stratég dal jasně najevo, že je konformní vůči nacionalistické a pravicové politice, nikoliv vůči osobě samotného prezidenta, který se svým předvolebním slibům a nacionalistickým politikám podle něj zpronevěřuje.

Další Trumpův muž končí. Bannon odchází z Bílého domu možná i kvůli své přehnané xenofobii

Trumpovou otočkou ohledně přítomnosti Afghánistánu se tak uzavřelo paradoxní kolečko. Bývalý urputný protivník Trumpa z prezidentských primárek Marco Rubio nyní prezidenta za jeho afghánské rozhodnutí chválí, Breitbart News, které naopak během kampaně útočily na Rubia, nyní změnily kurz a atakují samotného prezidenta.

Odchod Bannona z Bílého domu oznámila v pátek mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová. Uvedla, že Bannon se na svém odchodu domluvil s personálním šéfem Johnem Kellym. Bannon byl mnohými považován za problematického politika s krajně pravicovými názory a prezident Trump byl za jeho jmenování hlavním stratégem silně kritizován.

SDÍLET
sinfin.digital