Zákaz šátků ve školách je diskriminace islámu. Rakouský ústavní soud zrušil kontroverzní nařízení

Pokud bychom zakázali muslimské šátky na základních školách, pak by to znamenalo nepřípustnou diskriminaci jednoho náboženství. S tímto zdůvodněním zrušili rakouští ústavní soudci kontroverzní nařízení, které zakazovalo muslimským školačkám nosit do školy na hlavě šátek. Podle soudců nelze muslimům zakazovat něco, co je některým jiným náboženstvím dovoleno.

Po dvou letech tak soud vyhověl stížnosti dvou rakouských muslimských rodin, které napadly nařízení, platné od ledna 2019. Tehdy rakouská vláda podmínila státní příspěvek na provoz, rozšiřování a výstavbu školek a základních škol v jednotlivých spolkových zemích tím, že v nich zakážou nosit muslimské šátky. Z pohledu kabinetu se totiž jednalo o nepřípustné používání „ideologických a náboženských symbolů“ tam, kde by jakákoliv náboženská propaganda mezi dětmi neměla mít místo.

„Prakticky se jednalo o vydírání. Základní školství a předškolní výchova jsou sice v pravomoci spolkových zemí, pokud by ale země odmítly vládu poslechnout, mohly na státním příspěvku přijít až o 142,5 milionu EURO (3,8 miliardy korun),“ vysvětlil tehdy pro INFO.CZ Manfred Maurer, rakouský novinář, který se specializuje na takzvaný politický islám v Rakousku.

Rakouský ústavní soud se ale s vládou neztotožnil. Prakticky zcela přijal argumenty stěžovatelů i zástupců různých muslimských organizací, kteří nařízení označovali za diskriminační. Na jejich stranu se dokonce postavila i rakouská katolická církev. I když jsou totiž vzhledem k počtu muslimů v Rakousku šátky na hlavách muslimských školaček nejviditelnější, určitou pokrývku hlavy nosí ve škole například i děti ortodoxních Židů nebo Sikhů.

sinfin.digital