Zákaz šátků ve školách je diskriminace islámu. Rakouský ústavní soud zrušil kontroverzní nařízení

Pokud bychom zakázali muslimské šátky na základních školách, pak by to znamenalo nepřípustnou diskriminaci jednoho náboženství. S tímto zdůvodněním zrušili rakouští ústavní soudci kontroverzní nařízení, které zakazovalo muslimským školačkám nosit do školy na hlavě šátek. Podle soudců nelze muslimům zakazovat něco, co je některým jiným náboženstvím dovoleno.

Po dvou letech tak soud vyhověl stížnosti dvou rakouských muslimských rodin, které napadly nařízení, platné od ledna 2019. Tehdy rakouská vláda podmínila státní příspěvek na provoz, rozšiřování a výstavbu školek a základních škol v jednotlivých spolkových zemích tím, že v nich zakážou nosit muslimské šátky. Z pohledu kabinetu se totiž jednalo o nepřípustné používání „ideologických a náboženských symbolů“ tam, kde by jakákoliv náboženská propaganda mezi dětmi neměla mít místo.

„Prakticky se jednalo o vydírání. Základní školství a předškolní výchova jsou sice v pravomoci spolkových zemí, pokud by ale země odmítly vládu poslechnout, mohly na státním příspěvku přijít až o 142,5 milionu EURO (3,8 miliardy korun),“ vysvětlil tehdy pro INFO.CZ Manfred Maurer, rakouský novinář, který se specializuje na takzvaný politický islám v Rakousku.

Rakouský ústavní soud se ale s vládou neztotožnil. Prakticky zcela přijal argumenty stěžovatelů i zástupců různých muslimských organizací, kteří nařízení označovali za diskriminační. Na jejich stranu se dokonce postavila i rakouská katolická církev. I když jsou totiž vzhledem k počtu muslimů v Rakousku šátky na hlavách muslimských školaček nejviditelnější, určitou pokrývku hlavy nosí ve škole například i děti ortodoxních Židů nebo Sikhů.

Macronův boj s islamismem nikam nevede. V Česku to migranti nenávidí, říká Pelikán

„Nařízení vyčleňuje jedno náboženství, v tomto případě islám. Jedná se o selektivní zákaz, tedy diskriminační, který je nezákonný a bude zrušen,“ zdůvodnil soud v tiskovém prohlášení rozsudek. Pokud by nebylo muslimským školačkám dovoleno nosit na hlavě šátek, mohly by jim to údajně i ztěžovat přístup ke vzdělání.

Soudci zároveň dospěli k názoru, že původní záměr vlády, tedy zamezit propagaci náboženství ve školách, se ukazuje jako „irelevantní“. A porušuje jak základy rovnosti, tak právo na náboženskou svobodu.

Organizace Islámské náboženské společenství v Rakousku ( IGGÖ) v reakci na rozsudek ústavního soudu obvinila tehdejší rakouskou vládu, tvořenou lidovci a ultrapravicovou stranou Svobodných (FPÖ), z populismu. Podle IGGÖ šátky na základních školách nepředstavují ani z obecného pohledu žádný zásadní problém, nosí je jen velmi malá část muslimských školaček. Zejména Svobodní ale chtěli údajně ze zcela marginální záležitosti vytěžit politický kapitál. „Jednalo se jen o snahu emocionalizovat bezvýznamné téma a použít ho pro populistické volební sliby,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident IGGÖ Ümit Vural.

Rakouští politici se vůči politickému islámu chovají naivně, míní novinář Maurer

SDÍLET
sinfin.digital