Znásilnění, nelegální potraty, smrt. Migrantky se v Jordánsku dostávají do nebezpečné pasti

Info.cz, adk

21. 08. 2017 • 00:00

Před dvěma týdny zrušil jordánský parlament zákon, který osvobozoval pachatele znásilnění, pokud se s napadenou oženil. Otevírá se tak šance alespoň mírně zlepšit situaci, která dopadá hlavně na migrantky. Strach o budoucnost často končívá i smrtí dívky.

Magazín New Yorker popsal příběh ženy, která přijela do Jordánska z Filipín. Pracovní víza jsou, jako v mnoha arabských zemích, vázána na konkrétního zaměstnavatele. Jakmile migrant přijde o práci, automaticky mu hrozí deportace.

Hlavně ženy však často pracují v náročných podmínkách za mizerné peníze. „Joojoo utekla od zaměstnavatele, který ji donutil uklidit čtyři domy místo jednoho, který měla ve smlouvě. Nutil ji také starat se o děti během jejích volných dní,“ popisuje žena, jež si pro účely článku nechala říkat Claire, situaci své filipínské kamarádky.

Dívky často zažívají i sexuální nátlak. Ve strachu, že přijdou o práci a budou se muset vrátit do rodné země, svolí. To často končí nechtěným těhotenstvím.

V konzervativní společnosti těla žen spojují s rodinnou ctí. Teprve před dvěma týdny přestal platit zákon, který umožňoval násilníkům se z činu vyvinit sňatkem s poškozenou. Ochránci lidských práv proti němu bojovali více než deset let. Potrat je v zemi nelegální.

Práva migrantek jsou ale ještě na horší úrovni. Některé z nich se snaží situaci vzepřít a i za cenu odchodu do ilegality práci změní. Podle poradenské společnosti Tamkeen má pouze čtvrtina z 1,2 milionu přistěhovalců pracovní povolení.

Pokud taková ilegální migrantka po znásilnění otěhotní, je doslova v pasti a problémy se často snaží řešit svépomocí. To byl i příklad zmíněné Joojoo, která byla v sedmém měsíci těhotenství. Tak jako mnoho jiných sehnala na černém trhu lék Cytotec vyvolávajícím potrat.

Nikomu o tom neřekla, riskovala by zatčení a deportaci. Před novým zaměstnavatelem tvrdila, že má své dny. Začátkem února ji ale museli kvůli nadměrnému krvácení převést do nemocnice. Embryo už bylo mrtvé a Joojoo hrozila smrt také. Lékaři se ji snažili zachránit. Podávaná antibiotika však nezabrala a žena v noci zemřela. Jako příčinu označili doktoři pánevní infekci v důsledku neúplného potratu.

SDÍLET