Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Může "zdravá" cigareta do restaurací? Výrobci kličkují kolem zákona, pořád jde o kouření, tvrdí experti

Může "zdravá" cigareta do restaurací? Výrobci kličkují kolem zákona, pořád jde o kouření, tvrdí experti

Boj o kouř, respektive o jeho absenci. To je strategie tabákové společnosti Philip Morris, která v posledních měsících na světové trhy uvádí svůj nový produkt – IQOS. Ten má být podle ní zdravější než klasické cigarety, tabák v něm se totiž nespaluje, ale pouze zahřívá. Společnost proto doufá, že by se tento typ cigarety mohl užívat i v restauracích, protikuřáckým zákazům navzdory. Jenže jediná nezávislá studie, která zatím byla publikována a jejíž autory se tabáková společnost snaží umlčet, tvrdí opak. A navíc zjistila, že určitých škodlivých látek je v IQOSu mnohonásobně více, než v kouři z běžné cigarety. 

Matematika je v případě tabákového průmyslu jednoduchá. Ve vyspělém světě mu ubývají zákazníci. V USA dokonce rekordně. Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) kouřilo v USA před dvěma lety 15.1 procenta dospělých, o pět procentních bodů méně, než o dekádu dříve. Jen pro srovnání, před 50 lety kouřilo v USA přes 40 procent lidí. Trend je jasný.

Tabákové koncerny musejí přijít s řešením. Ve svých výhledech do budoucna sice spoléhají na byznys v rozvojových státech Afriky a Asie, ale udržet si chtějí i své staré enklávy v Evropě a USA. Proto přišly s řešením, která se v případě společnosti Philip Morris, která vyrábí cigarety Marlboro, L&M či Chesterfield, jmenuje IQOS. Jde o údajně převratné zařízení, jehož vývoj firmu přišel na tři miliardy dolarů.

Vypadá jako elektronická cigareta, avšak náplněmi jsou zmenšené verze klasických cigaret, takzvané HeatSticky. Podstatné je, že tabák se v IQOSu nespaluje při teplotě kolem 700 °C jako běžné cigarety, ale pouze se zahřívá při teplotách přibližně polovičních. Tím, že nedochází ke spalování tabáku, neexistuje podle společnosti Philip Morris ani kouř, který obsahuje nejvíce zdraví škodlivých látek. Společnost uvádí, že škodlivost se sníží až o 95 procent. Jenže je tu háček.

Jediná nezávislá studie, která na tento produkt zatím vznikla, tvrdí, že kouř bez ohně být může. Navzdory tomu, že jej experti Philip Morris označují jako aerosol, který obsahuje „méně než dvě procenta objemu pyrolýzou rozloženého tabákového substrátu, a proto nemůže být označován za kouř.“ Nezávislí vědci nesouhlasí.

„Naše analýza tvrdí, že marketingové slogany jako ´zahřívejte, nespalujte´ nemohou sloužit jako náhrada vědeckých faktů. Tanečky okolo definice kouře kvůli tomu, aby se produkt vyhnul regulacím, které zakazují kouření ve vnitřních prostorách, vnímáme jako neetické. Účinky IQOSu na lidské zdraví by měly zhodnotit i další nezávislé studie a než se tak stane, tak by tento produkt měl podléhat stejným zákazům kouření ve vnitřních prostorech, jako běžné cigarety,“ tvrdí studie, proti níž se Philip Morris odvolal vlastní analýzou.

Analýza švýcarských vědců rovněž tvrdí, že kouř, který IQOS produkuje, obsahuje i elementy, které jsou přítomné v běžném cigaretovém kouři. Jinými slovy, škodliviny zůstávají, mění se jen jejich množství. To je povětšinou nižší, najdou se však i opačné případy. Jde například o aromatický uhlovodík Acenaften, jehož hladina je v IQQOSu třikrát vyšší, než je u běžných cigaret. Koncentrace nikotinu, který u cigaret způsobuje závislost, je u IQOSu přibližně o 15 procentních bodů nižší, koncentrace karcinogenu první třídy, formaldehydu, je menší o čtvrtinu.

„Kuřáci i nekuřáci potřebují přesné informace o toxických zplodinách, které kouř IQOSu vylučuje. Tyto informace by však měly přijít především ze zdrojů, které na tabákový průmysl nejsou napojeny. Současné analýzy však pocházejí buď od společnosti Philip Morris, nebo od jejích konkurentů,“ tvrdí analýza.

Závěry studie se společnosti Philip Morris evidentně moc nelíbily. Když se totiž deník Washington Post snažil vědce, kteří analýzu zpracovávali oslovit, tvrdě narazil. Vědci odmítli. Tisková mluvčí univerzity v Lausanne Francine Zambanová vysvětlila, že poté, co byla jejich studie zveřejněna, nadřízení všech vědců obdrželi od Philip Morris varovný dopis, ve kterém je tabáková firma vinila z chybné metodiky práce.

„To z mého pohledu jednoznačně zavání zastrašováním,“ tvrdí zástupce editora vědeckého časopisu JAMA Internal Medicine, jehož magazín studii publikoval. „Jsem zástupcem editora již osm let a takovýto případ nepamatuji,“ dodal.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744