Boj o "zdravé" cigarety. Philip Morris úřady zahltil rozsáhlou studií, nezávislou analýzu v USA zadupal

Vojtěch Kristen

13. 08. 2017 • 08:15

Na trhu v USA se rozhoduje o budoucnosti cigaret. Jeden z lídrů tabákového byznysu, společnost Philip Morris, masivně lobbuje za zavedení nového produktu, který má znamenat revoluci v kouření cigaret. Její produkt IQOS je podle firmy kompletně inovativní, protože cigaretový tabák se v něm pouze zahřívá a nespaluje. Kuřáci by tak nevdechovali škodlivé látky obsažené v běžném kouři z cigaret, ale pouze chuť tabáku a nikotin. Nezávislí lékaři jsou však skeptičtí. „Tato firma nám o svých výrobcích lhala desítky let, proč bychom jí měli věřit právě nyní?“

Vypadá to jako elektronická cigareta, ale není to elektronická cigareta. Podle firmy Philip Morris je produkt IQOS budoucností kouření, nezávislí experti ale varují, že to může být jeden velký podvod. Rozhodnout, kdo z nich má pravdu, by během příštích dvou měsíců měl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Ten musí zvážit, zda produkt IQOS pustí na americký trh, informuje deník Washington Post. 

„Jsou to neuvěřitelní lháři,“ tvrdí o společnosti Philip Morris Matthew L. Myers, prezident kampaně Tobacco-Free Kids. „To není žádné přehánění, ale prostý fakt potvrzený dekádami historie, kdy o svých výrobcích bohapustě lhali. Takže otázka, kterou si skutečně musíme položit je: Jaký mají s tímto produktem cíle? Kam směřují?“ ptá se Myers.

Naráží na argumenty některých lékařů, podle kterých je nyní boj proti tabáku v USA velmi úspěšný. Od této drogy se odvrací rekordně lidí a počet kuřáků je na historickém minimu. Doktoři se však obávají, že s nástupem nového produktu zacíleného především na mladší generaci by se mohl tento trend zvrátit.

Philip Morris ale tvrdí, že díky nespalování tabáku nevzniká při kouření IQOSu dým, který obsahuje 90 – 95 procent zdraví škodlivých látek, kterým jsou kuřáci při kouření běžných cigaret standardně vystaveni. Jejich nový produkt tak má zachraňovat životy, tvrdí firma, která FDA na podporu svých tvrzení poskytla studie se dvěma miliony stran.

Zatím byla na produkt IQOS vypracována pouze jedna nezávislá studie, podle níž jsou úrovně některých látek výrazně vyšší, než firma uvádí. Philip Morrris však následně povolal svou armádu právníků a do autorů studie a jejich nadřízených se opřel s takovou razancí, že ti nyní o své práci už raději mlčí.

Philip Morris do vývoje IQOSu investovala tři miliardy dolarů, pochopitelně tak svému novému produktu věští zářnou budoucnost. Výkonný ředitel firmy André Calantzopoulos v rozhovoru pro BBC řekl, že jednoho dne budou podobné produkty natolik běžné, že klasické cigarety vymizí.

IQOS se aktuálně prodává ve 25 zemích světa - například v Itálii či ve Švýcarsku, ve druhé polovině tohoto roku by se k nim měla oficiálně zařadit i Česká republika.

Nejvýraznější úspěch s touto novinkou zatím firma zaznamenává v Japonsku, kde podle vlastních údajů 72 procent kuřáků přešlo právě na IQOS. Poptávka v zemi vycházejícího slunce měla Philip Morris zaskočit natolik, že musel narychlo proměňovat továrny na výrobu klasických cigaret na výrobny náplní pro svůj nový produkt.

Produkt IQOS není prvním vynálezem v historii kouření, o kterém tabákové společnosti tvrdí, že učiní zlozvyk kuřáků zdravějším. V 50. letech byly představeny cigarety s filtrem, o dvacet let později pak takzvané lehké verze cigaret. Ani jeden z těchto produktů však zdravotní rizika kouření výrazně nesnížil.

SDÍLET