Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

5 animovaných pohádek roku 2017, které by vám neměly uniknout

5 animovaných pohádek roku 2017, které by vám neměly uniknout
 

Hurvínek, Šmoulové nebo Já, Padouch. Pokud máte v okolí děti, které milují animované filmy, určitě jste slyšeli alespoň o jednom z nich. Připravili jsme pro vás přehled pěti pohádek, které se letos objevily v kinech. 

Hurvínek a kouzelné muzeum

Legendární loutka se vrátila na plátna kin už o prázdninách a nabídla dětským divákům další várku dobrodružství. Tentokrát celá rodinka vydala do tajných útrob muzea, které skrývalo nejedno překvapení.

1080p 720p 360p
Hurvínek a kouzelné muzeum

Já, Padouch 3

Vrátil se také napravený padouch Gru a jeho mimoňové. Tentokrát se snažili dopadnout zlosyna Balthazara Bratta, který se svým zjevem a hudebním vkusem zasekl kdesi v 80. letech.

720p 480p 360p 240p
Já, padouch 3

Šmoulové: Zapomenutá vesnice

V kinech se objevil i další příběh oblíbených Šmoulů. Ty se tentokrát vydají do Zakázaného lesa, aby se pokusili najít vesnici dřív, než jí najde podlý kouzelník Gargamel. Na cestě ale možná objeví víc, než si před výpravou dokázali vůbec představit.

720p 480p 360p 240p
Šmoulové- Zapomenutá vesnice

Mimi šéf

Za roztomilým miminkem se ve skutečnosti skrývá boss, který chce pro svoji firmu získat informace, proč se lidé upínají více ke štěňatům než k dětem. Na jedné straně jde z batolete strach, jediné po čem prahne je obchodní úspěch, na té druhé se ale snaží zachránit rodičovskou lásku k dětem. 

720p 480p 360p 240p
Mimi šéf

Film Králiček Petr naštval rodiče dětí s alergiemi. Čtěte proč>>>

Auta 3

Třetí pokračování úspěšného animáku Auta se točí kolem legendárního Bleska McQueena, který už by měl podle ostatních ukončit svojí závodní kariéru. Blesk se ale rozhodne dokázat, že na okruhu má ještě co předvést. 

480p 360p 240p
Auta 3

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232