MILFka vrací úder: Proč máme rádi starší ženy? Protože je to normální

MALECKÉHO OKÉNKO | Tento článek je věnován Robertu Maleckému, severočeskému regionálnímu novináři s přesahem do společenských témat, pivovarníku a stand-up komikovi, který mě a potažmo i web Info.cz napadl za užití výrazu MILFka ve spojitosti se slovenskou ministryní kultury Martinou Šimkovičovou. V následujícím textu se pokusím jeho mravní úzkost rozptýlit.

Běda ženě, která vyřkne MILFka

Paradoxní je, že na „sprosté“ označení ministryně Šimkovičové upozornil severočeský mravní imperativ a morální maják Robert Malecký maximálně vulgárním postem na své sociální síti. Dokonce v něm vzbudilo tak hluboké znepokojení, že si neodpustil napsat o mém „poklesku“ článek. 

Vůbec přitom neřešil, stejně jako několik novinářů ze seriózních médií přizvukujících Maleckého „lynči na MILFku“ v komentářích, téma a podstatu článku – Martinu Šimkovičovou. Na to, že je cosi shnilého ve státě slovenském, jsme upozorňovali jako jedni z prvních. 

Martina Šimkovičová je aktuálně veřejně nejnenáviděnější slovenskou političkou. Tuto „oblíbenost“ si vysloužila svými bizarními prohlášeními i činy. Počet podpisů pod peticí za její odstoupení už více než dvojnásobně překonal petici za odstoupení někdejšího slovenského premiéra Igora Matoviče nebo petici proti povinnému očkování na covid-19. Podepsalo ji už více než 178 tisíc lidí. 

Ve svém vyjádření zdůrazňuje Malecký oplzlými slovy myšlenku, že titulovat někoho akronymem MILF si mohou dovolit jen muži. Jak ale vysvětlí, že se tak titulují nejen ženy navzájem, ale dokonce tak označují i samy sebe? 

Důkazem je například výběrové řízení castingové agentury Casting – Barrandov, s.r.o s následnou diskuzí níže. Ke statusu MILF se hrdě hlásí i novinářka a správkyně sociálních sítí webu Lidovky.cz Hana Vacková, která uvádí podcastovou sérii Milfka&Katolík.

Že je termín MILFka v popkultuře už hluboce zakořeněn, dokazuje například i poněkud úchylná reality show MILF Manor, kterou loni vysílala americká televizní stanice TLC. Osm žen ve věku od 40 do 60 let v ní navazuje romantické vztahy s muži o několik desetiletí mladšími. Bizár na druhou z pořadu činí fakt, že jde o syny těchto žen.

„V průběhu devíti epizod seriálu se na scéně střídají hulvátství, žárlivost, fetiše a oidipovské komplexy, přičemž každá další scéna se stále více a více propadá na dno lidské psychiky. Bylo to to nejhorší, co jsem letos viděla, ale stejně jako u vlakového neštěstí jsem nemohla odtrhnout zrak,“ shrnuje všeříkající recenze na webu vulture.com.

Nebezpečná MILFka

MILF je anglický akronym k sousloví „Mother I'd Like to Fuck“. Setkat se můžeme i s dalšími variantami této zkratky, například DILF (Dad – otec) nebo TILF (Teacher – učitel). Spíše než o urážku jde o kompliment, který označuje zralou, ale stále sexuálně atraktivní osobu. 

Angličtina má pro sexuálně přitažlivou starší ženu ještě i další termín – „cougar“ (v doslovném překladu puma). Zatímco tyhle ženy „zajíčky“ loví, MILFky spíše stojí na piedestalu a shovívavě na ně hledí. Martina Šimkovičová MILFka bez diskuzí je. Tím výčet jejích kladů bohužel končí.

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová je ikonou proruské dezinfoscény, vadí i umělcům

Označovat obecně někoho jako sexuálně atraktivního je v dnešní době chůzí po tenkém ledu, pod kterým plavou žraloci. Názory na to, co je společensky únosné, se totiž výrazně liší, a to mezi muži i ženami. Dobře míněný, ale špatně mířený kompliment, se může vrátit jako bumerang. Co někdo považuje za lichotku, může jiný vnímat jako sexistickou urážku překračující hranice.

Mizí flirt, poetika touhy i zdravý rozum

Průzkum z roku 2017 na vzorku 8500 respondentů z celé Evropy ukazuje, co dnes považujeme za sexuální obtěžování. Němci jsou poměrně tolerantní, sexuální vtipy a narážky vadí jen každému třetímu. 

Výroky se sexistickým nádechem pobuřují 67 % Britů a Britek, většina z nich nepřekousne ani pohled do dekoltu. Překvapivě konzervativní jsou i mistři flirtu Francouzi. Každý čtvrtý považuje mrknutí za sexuální obtěžování, 16 % Francouzek vyděsí i pozvání na rande.

Pokud odhlédneme od skutečného a naprosto neakceptovatelného sexuálního násilí a obtěžování (fyzického i verbálního), stejně jako ignorování nesouhlasu, doba Me Too přispívá ke stvoření nových společenských mýtů.

Úzkoprsost se v posledních letech stává společenskou normou. Vytrácí se nejen nadhled, ale občas i zdravý rozum. O tom, jak být pro muže atraktivnější, si sice můžeme přečíst ve spoustě sterilních a banálních článků v ženských časopisech a webech, zároveň ale pak muže pranýřujeme, když nám dají na srozuměnou, že pro ně atraktivní jsme. 

Mizí i poetičnost touhy, kterou například fenomenální Federico Fellini nezapomenutelně ztvárnil ve filmu Amarcord ve scéně s prsatou trafikantkou. Ta adorovala fenomén MILF dávno předtím, než se do popkultury obtiskl prostřednictvím filmu Prci, prci, prcičky z roku 1999.

Co na to Freud?

Náklonnost ke starším ženám může souviset s teorií Oidipova komplexu, kterou definoval Sigmund Freud ve své knize Traumdeutung – Výklad snů z roku 1899. Popisuje touhu po sexuálním spojení s rodičem opačného pohlaví a doprovodný pocit rivality s rodičem stejného pohlaví. Jde o klíčovou fázi standardního vývojového procesu v období od tří do pěti let věku. 

Holčičky pro změnu prožívají tzv. Elektřin komplex. Princip je stejný. Oba termíny vychází z antických tragédií řeckého dramatika Sofokla. Oidipus nevědomky zabije svého otce a ožení se s vlastní matkou, Elektra se ve snaze pomstít svého otce podílí na vraždě vlastní matky. 

Tato fáze podle Freuda končí v momentě, kdy se dítě ztotožní s rodičem stejného pohlaví a potlačí své sexuální instinkty. Pokud rodinné vztahy nejsou v útlém dětství harmonické, může dojít k tzv. „infantilní neuróze“, která se promítá i do dospělosti.

Senioři ve víru vášní: sex mají až pětkrát měsíčně, najít vhodného partnera je ale těžké

Prozaičtějším vysvětlením je, že muži upřednostňují silné, sebevědomé a méně dramatické ženy. K těmto kvalitám většina žen dozrává věkem. V dnešní době mají ale „zajíčci“ u MILFek spíše utrum. S nástupem Viagry a jejích generik výkonost starších mužů neklesá. Starší ženy tak nemusejí lovit uspokojení v mladších vodách a snadno si spočítají, že se jim případná ztráta zázemí nevyplatí.

Mladším mužům ale stále zbývá kategorie MILF na Pornhubu. MILFkám v americkém žebříčku v roce 2023 patřilo 2. místo, přeskočily je jen lesbičky.

Porno morálnější než OSN: Playboy ztrestal Miu Khalifu, Pornhub sází na etiku a životní prostředí

Nahota v umění: Proč je dnes krása neuctivá a nahé tělo se nemá líbit

sinfin.digital