Senioři ve víru vášní: sex mají až pětkrát měsíčně, najít vhodného partnera je ale těžké

Aneta Černá

Babičky a dědečci sedí u televize a dívají se na detektivku. Uprostřed napínavé scény si vzájemně stisknou ruce a mrknou na sebe. Podle některých tak možná vypadá veškerý kontakt, který mezi sebou senioři mají. Málokdo si asi dokáže představit, že babička, která peče buchty a štrykuje ponožky, má ještě nějaké sexuální touhy, které dokonce naplňuje. Sex seniorů připadá někomu stále jako science fiction. Výzkumy i výpovědí samotných aktérů ale dokazují, že lidé ani ve vyšším věku zájem o tělesnou blízkost neztrácejí, problémem jsou pro ně ale zdravotní indispozice, chybějící partner i obtížné seznamování. S postupným stárnutím populace ale odborníci předpokládají, že bude docházet k postupné detabuizaci tématu. V Německu už dokonce lékaři svým pacientům mohou předepisovat sexuální pomůcky.

„Mám 81 let a za svůj život mám celkem bohaté zkušenosti se seznamováním. Najít tu správnou ale bývá problematické. Vezměte si například inzeráty. Většina z žen v nich touží po cestování, turistice, kavárně, tanečku, divadle, autě, ale vůbec na to nemá. Nebo chce hned při prvním telefonátu půjčit peníze, to jsem osobně zažil. Dalším druhem jsou lidé, kteří chtějí pomoci s údržbou chaty nebo domu, aby jejich dětičky pak přišly o víkendu do uklizeného,“ vysvětluje pro INFO.CZ Antonín, který se snaží najít životní partnerku prostřednictvím online seznamky centra pro seniory Elpida.

Jeho slova potvrzuje i Zdeňka, které se dlouhodobě nedaří na stejné stránce najít toho pravého. „Nedávno jsem komunikovala s mužem, z kterého se vyklubal podvodník, přesněji řečeno muž více tváří, tak teď už nejsem tak důvěřivá jako kdysi, různá individua vás naučí chovat se opatrně,“ vysvětluje 70letá žena. Ve společnosti, která dlouhodobě ignoruje skutečnost, že i staří lidé chtějí žít v páru, mívají podobné zkušenosti fatální následky na jejich sebevědomí. Senioři se často nesetkávají ani se souhlasem svoji rodiny. Průzkumy ale ukazují, že navzdory představám i přáním jejich dětí staří lidé zájem o sex mají.

Polovina důchodců si ničí zdraví špatným jídlem. Jsou apatičtí a na nic lepšího nemají

sinfin.digital