Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babička z Británie si po dvou měsících vzala 27letého Nigerijce. Úřady ho do Británie odmítají pustit

Babička z Británie si po dvou měsících vzala 27letého Nigerijce. Úřady ho do Británie odmítají pustit

Dvaasedmdesátiletá Angela Nwachukwuová z hrabství Dorset na jihozápadě Velké Británie je přesvědčená, že našla lásku svého života. S 27letým mladíkem z Nigérie se seznámila na Facebooku, netrvalo dlouho a odletěla za ním do Afriky. Po pouhých dvou měsících známosti si Nigerijce vzala, úřady však navzdory oddacímu listu odmítají jejímu nigerijskému manželovi udělit vízum. A zatímco je babička z Británie rozhodnutím úřadů zdrcená, lidé na sociálních sítích mají jasno – jde o podvodníka. To ale Angela i její rodina odmítají.

Angela Nwachukwuová žije v přesvědčení, že prožívá příběh jako vystřižený z červené knihovny. „Viděla jsem, že mi mladý muž poslal na Facebooku žádost o přátelství, nemohla jsem uvěřit svému štěstí,“ svěřila se britským médiím. „Divila jsem se, proč si přidal právě mě, ale přijala jsem a on mi okamžitě poslal zprávu, ve které mi psal, jak krásná je moje profilová fotka,“ říká 72letá babička.

„Psali jsme si celé hodiny, o našich rodinách a koníčcích – bylo to jako bychom se znali léta,“ vzpomíná na doby, kdy se znali jen ze zpráv a fotek. Synové Angely se zpočátku obávali, že je Nigerijec pracující jako počítačový inženýr podvodník, který chce z matky jen vytáhnout peníze. Snažili se proto o něm zjistit víc na sociálních sítích. Když žádné důkazy nenašli, došli k závěru, že to s matkou myslí vážně.

V březnu 2015 je pak nigerijský mladík požádal o ruku jejich matky prostřednictvím videohovoru. Koupil prstýnky a šťastná Angela odletěla do Nigérie. „Byla mezi námi tak úžasná chemie. Věděla jsem, že to je moje spřízněná duše,“ vzpomíná. „Plánovali jsme dovršit náš vztah až o svatební noci, ale nedokázali jsme od sebe odtrhnout ruce.“

720p 480p 360p 240p
Obraz Nigérie? Miliony hladovějících na útěku ve vlastní zemi

Nyní se Angela snaží dostat svého o 45 let mladšího manžela do Británie. Úřady zamítly jeho turistické vízum, aby mohl manželku v zemi navštívit – věří totiž, že už Británii neopustí. Aby se viděli alespoň na chvíli, Angela ho navštívila v Nigérii. Cesty a snaha dostat manžela do ostrovního království ji už stály 20 tisíc liber.

„Byla jsem tak odhodlaná opatřit mu víza, dokonce jsem najala právníky, abych proti rozhodnutí bojovala. Stálo to tolik peněz, ale bylo to k ničemu,“ říká zdrcená důchodkyně. Naději ale neztrácí a snaží se získat studentské vízum, aby muž v Británii dokončil svůj magisterský titul.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744