Mladá generace nesmí ztrácet naději, tvrdí Vášáryová k výročí vzniku republiky | info.cz

Články odjinud

Mladá generace nesmí ztrácet naději, tvrdí Vášáryová k výročí vzniku republiky

Od vzniku samostatného Československa letos v říjnu uplyne 100 let. I po jeho rozdělení na dvě samostatné republiky si ale oba národy zachovaly vzájemnou blízkost. Tu u příležitosti jubilejního výročí připomíná projekt Společné století. Ztělesňuje ji i jedna z jeho tváří, herečka se slovenskými kořeny a držitelka Českého lva Emília Vášáryová. Jak vnímá pospolitost Čechů a Slováků a co vzkazuje mladým generacím?

Československo se sice již před více než čtvrtstoletím rozdělilo na dvě samostatné republiky, oba národy k sobě ale mají blízko i nadále. Společná historie Čechů a Slováků přinesla řadu významných osobností, ale také radostných i těžkých okamžiků.

Nový stát, který se před rovným stoletím zrodil na mapě Evropy, zažil rozkvět demokracie a kultury v éře první republiky, ale prošel i temným obdobím druhé světové války, okupací či totalitou. „Oba naše státy si za sto let prošly mnoha vzestupy i pády. Považujeme proto za nutné zdůraznit, že i tak bychom neměnili, že nás každý rok či každé desetiletí posouvaly dál,“ uvádí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Společnou historii, ale i sounáležitost Čechů a Slováků, která přetrvává dodnes, připomíná projekt Společné století. Ten letos realizuje státní agentura CzechTourism.

Emília Vášáryová tváří Společného století

Symbolem Společného století jsou národní české a slovenské vlajky na tvářích známých osobností, k nimž patří například kardiochirurg Jan Pirk, veterán druhé světové války a pilot RAF Emil Boček, ale také slovenská herečka Emília Vášáryová. Ta podle vlastních slov velmi intenzivně prožívala například rok 1989, který pro československou společnost znamenal návrat ke svobodě. Současné mladé generaci vzkazuje, aby v životě neztrácela naději. Přála by si, aby k sobě oba naše národy stále hledaly cestu, protože se vzájemně velmi dobře doplňují.

Oslavy po celé republice

Projekt vedle sounáležitosti připomíná i průmysl, umění či sportovní úspěchy Československa. „Cílem je vzbudit v Češích i Slovácích národní hrdost a sounáležitost, ale nikoliv patetickým nebo podbízivým způsobem,“ vysvětluje Monika Palatková, ředitelka CzechTourism. Právě hrdost zdůrazňují také dovětky „Neměnil/a bych“ a „Nemenil/a by som“. Oslavy a události spojené se stým výročním vzniku Československa probíhají po celý rok ve všech regionech České republiky. Akce připravují také instituce jako Národní památkový ústav, Národní divadlo nebo Česká filharmonie. „Trvalou připomínkou stého výročí obnoveného samostatného státu, která rozjasní Václavské náměstí, bude restaurovaná budova Národního muzea,“ dodává Zdeněk Novák, státní tajemník Ministerstva kultury.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud