Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nebezpečné šumivé víno. Zraje na Ukrajině jen pár kilometrů od frontové linie

Nebezpečné šumivé víno. Zraje na Ukrajině jen pár kilometrů od frontové linie

Frontová linie leží jen několik kilometrů daleko, ale v hloubi bývalého dolu na východě Ukrajiny pokojně odpočívají statisíce lahví šumivého vína v labyrintu tunelů a sklepů. Píše o tom agentura AFP.

"Je to přirozený kryt před bombami, který má 25 hektarů," říká Rafael Nasyrov, zaměstnanec firmy Artwinery, jednoho z hlavních producentů šumivých vín ve východní Evropě, který vyváží především do Německa a do Číny.

Sklepení leží 25 kilometrů od demarkační linie mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty, kteří už téměř tři a půl roku bojují na východě Ukrajiny. Konflikt si vyžádal již přes 10.000 obětí a bez ohledu na dohody z roku 2015 podepsané v Minsku střety pravidelně pokračují. Obě strany se navzájem obviňují z toho, že minské dohody nedodržují.

Tento starý důl byl uzavřen před druhou světovou válkou a od té doby byl využíván k uskladnění vína. Pak zde v roce 1950 vznikla firma na výrobu šumivých vín. Tehdy se podnik jmenoval Artěmivskij a teprve loni se přejmenoval na Artwinery.

720p 480p 360p 240p
Exkluzivně z Ukrajiny

Po dobu jednoho měsíce v létě 2014 byl závod pod kontrolou separatistů. Zažil v té době bombardování, ale pak přešel pod kontrolu Kyjeva. Firma Artwinery však nikdy nepřerušila produkci.

Tunely v bývalém dole na sádrovec používaný k výrobě sádry poskytují zaměstnancům útočiště a mají dokonalé podmínky k výrobě šumivého vína pomocí technik blízkých produkci šampaňského.

Unikátní mikroklima v podzemí přesvědčilo sovětské úřady, aby tu zahájily produkci šumivého vína, přestože v kraji nejsou žádné vinice. "Říká se, že to byl sám Josif Vissarionovič Stalin, který po druhé světové válce nařídil dekretem, aby se tu vyrábělo šampaňské," uvádí Nasyrov.

Přestože podzemní sklepení zůstala nedotčena, dopadly na firmu Artwinery důsledky konfliktu, protože se sousedním Ruskem, dříve významným klientem, vládne mimořádné napětí. Kyjev Moskvu obviňuje, že podporuje separatisty.

"Dnes do Ruska téměř nevyvážíme. Ani neprodáváme víno do Doněcké a Luhanské oblasti, které vláda nekontroluje," vysvětluje ředitel firmy Oleg Kačur.

V roce 2014, ještě než konflikt propukl, produkovala firma Atrwinery 19 milionů lahví bílého, růžového a červeného šumivého vína ročně. Dnes se tu vyrábí jen 12 milionů lahví ročně. Firmu rovněž postihla anexe Krymu Ruskem v březnu 2014, kdy přišla o pověstné vinice této oblasti.

"Před válkou jsme vždy měli na Krymu vynikající sklizeň," vzpomíná Nasyrov a ukazuje na lahve krymského šumivého vína, které jsou v dole pečlivě uchovávány. Firma se dnes místo hroznů zrajících pod krymským sluncem zásobuje vínem z vinic v Chersonské, Mykolajivské a Oděské oblasti na jihu Ukrajiny.

Firma má dosud zásoby krymských hroznů, ale v roce 2019 se tyto zásoby vyčerpají a Artwinery bude muset přestat vyrábět svá četná vína z tohoto typu hroznů. Ostatní produkce by neměla být dotčena.

Přes konflikt na východě země a ztrátu Krymu se však Artwinery snaží ve výrobě pokračovat a podle Nasyrova pozvedat morálku Ukrajinců. "Šumivé víno je slavnostní nápoj. Naši ukrajinští zákazníci nemohou být v těchto dobách připraveni o toto potěšení," říká.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744