Články odjinud

Za nápis na soše sv. Václava ho StB poslala do Bohnic. Další Příběhy 20. století

1080p720p360p

Do konce dokumentární televizní série Příběhy 20. století zbývají poslední tři díly. V neděli odvysílá ČT2 ten, který se věnuje dvěma méně známým disidentům. Vyvrací častou představu, že disidenti byli během normalizace vlastně jen ti, kteří podepsali Chartu 77. „K disidentství vedly různé cesty. Člověk se ale musel rozhodnout, že bude vnitřně svobodný a že za to možná ponese důsledky,“ říká v dokumentu autor scénáře Adam Drda.

Ve filmu vystupují dva muži, kteří normalizační dobu prožili po svém. Stavěli se proti režimu, zároveň ale nepatřili mezi signatáře Charty 77 a ani dnes nejsou zdaleka tak známí, jako řada tehdy v disentu aktivních lidí.

Jedním z těch, kteří vyprávěli pro Paměť národa, je Miroslav Vodrážka. Undergroundový hudebník, nezávislý publicista a aktivista. „Okupace v roce 1968 pro mne byla iniciační moment,“ vypráví ve filmu o svém „politickém probuzení“ v okamžiku, kdy mu bylo 14 let. „Ty věci jsou v životě jednoduché, buď děláte kompromis, nebo ne. A my jsme se rozhodli ho nedělat. Rozhodli jsme se, že nebudeme tvrdit, že okupace byla přátelská pomoc,“ vysvětluje chování svoje a kamarádů, s nimiž se dělal hudbu a umění.

V lednu 1977 vyšlo prohlášení Charty 77, signatáři se dovolávali dodržování lidských práv v Československu. K čemuž se představitelé Československa zavázali v Helsinkách podpisem Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě v roce 1975.

V březnu 1977 vzal Miroslav Vodrážka bílou barvu a na sochu sv. Václava napsal do čela dvoumetrový nápis „Bůh je zde“. Následoval příjezd několika aut veřejné i tajné bezpečnosti, zatčení, výslech. K překvapení policie, která byla od začátku toho roku na texty zvláště přecitlivělá, u něj nenašli žádný politický text. Po výslechu bylo nakonec rozhodnuto, že jednal v atace schizofrenie, je nebezpečný pro společnost a začali ho „léčit“ na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny v Bohnicích. „Nejlepší vědeckou metodou byly inzulinové šoky,“ komentuje svoje zážitky Vodrážka.

Ve stejnou dobu, tedy v březnu 1977, zemřel po výsleších Státní bezpečnosti filozof a jeden z prvních mluvčích Charty 77, Jan Patočka. Na toho ve filmu vzpomíná i politolog, disident a vydavatel samizdatu Rudolf Kučera. „Patočka pro mne znamenal hlavě ideové zázemí. …Jeho teorie toho, že člověk se má totalitnímu režimu vzepřít a usilovat o svobodný život. Pro mne to byl člověk, který zformuloval filozofii disentu.“

Absolvent filozofické fakulty Kučera začal, i na radu známých - disidentů, pracovat v Akademii věd, v Ústavu pro filozofii a sociologii. Věřili, že by někdo normální mohl zlepšit fungování ústavu, že se ještě může stát něco pozitivního. „Ale je to nesmysl. Systém se nedá změnit, když do něj pošlete slušné lidi. Naopak je to semele,“ říká dnes. Žil pak sám ve schizofrenním prostředí – pracoval v Akademii, dokonce se stal členem KSČ. Po práci se pak ale intenzivně věnoval samizdatu. Když zemřel filozof Jan Patočka, musel se rozhodnout, zda bude svoje aktivity i dál skrývat nebo ne. Rozhodl se a na Patočkův pohřeb šel. To, co následovalo, se dalo čekat: předvolání k výslechu a nabídka spolupráce s StB, ruku v ruce s výhružkou, že bude vyhozen z Akademie. Vyhodili ho.

On i Vodrážka pak pracovali v dělnických profesích. Vodrážka organizoval bytové semináře Egona Bondyho nebo Milana Machovce nebo konspirační schůzky mluvčích Charty 77. Kučera se věnoval především samizdatu, pořádal filozofická setkání a od poloviny osmdesátých let řídil časopis Střední Evropa. „Idea kolem té revue byla, že nejsme okraj Sovětského impéria, že k němu nepatříme kulturně a civilizačně, ale jen kvůli vojenské síle Sovětského svazu.“

Chartu 77 ani jeden z nich nepodepsal. Proč, to se dozvíte v dokumentu. A jak se jejich život odvíjel po revoluční době v roce 1989? „Byl jsem samozřejmě rád, snažil jsem se o ten převrat, ale ten průběh mne zneklidňoval. Nechtěl jsem se zapojit do politiky, protože jsem chtěl zůstat svobodný – nechtěl jsem se vyrovnávat s těmi lidmi, o kterých jsem věděl, co byli zač,“ říká Rudolf Kučera. Dál vedl Revue Střední Evropa, a také Institut politologických studií na FSV UK. Dosud přednáší politologii.

Miroslav Vodrážka působil jako redaktor časopisu Vokno, věnuje se feminismu, hudbě a publicistice. Oba dělají prakticky totéž jako za svobodného režimu, jen – zatím – ve svobodných podmínkách.

TV Příběhy 20. století, díl 14. – Dvě cesty do disentu. Režie: Petr Hátle, scénář: Adam Drda.

Dokumenty, které vycházejí z nahrávek pro sbírku Paměť národa, vysílá ČT v neděli v 18.15 hod. večer. Reprízy jsou v pondělí 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny už odvysílané díly najdete v iVysílání České televize.

 

 

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818