Další díra do rozpočtu jen potvrzuje, že stát nemá v DNA sklony k úsporám

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Stěžejní plány na ozdravení vládních financí, jež měly zastavit rozkladné trendy ve veřejných financích a oddálit nutnost zatáhnout za bolestivou dluhovou brzdu, dostávají ránu za ranou. Ať už jde třeba o „nečekané“, ale férově přiznané zjištění, že státní kasa ze zavedení tzv. windfall tax získá o 60 miliard Kč méně, než bylo uzákoněno. Ale jde také o neustálé potvrzování faktu, že stát ve své DNA nemá zakódovány sklony k úsporám. Tendence k hledání dalších záminek k rozdávání veřejných peněz je bolestivě hmatatelná i v situaci, kdy se vláda tváří, že jejím hlavním cílem jsou výdajové úspory.

Ministerstvo financí veřejně přiznalo, že na tzv. windfall tax, tedy dani z neočekávaně vysokých zisků a na odvodech z nadměrného zisku, letos vybere jen 40,3 miliardy korun. Schválený státní rozpočet přitom počítal s výnosem ve výši 100 miliard. Na první pohled se tak zdá zřejmé, že tato chyba v odhadu příjmů (kvůli nadhodnocené windfall tax) by se měla podstatně a velmi negativně promítnout do celkového, tj. celoročního deficitu, který je zatím uzákoněn ve výši mínus 295 miliard. 

Nelze však přesně stanovit, jak destruktivní tento dopad bude, neboť i výdaje státu na kompenzace drahých energií občanům budou (kvůli klesajícím cenám) zřejmě nižší, než se předpokládalo, což by dopad špatně „vypočítané“ daně mělo snížit. Jisté se zdá jedno: uvedená „chybička“ vytváří tlak na zhoršování konečného deficitu státního rozpočtu, a tedy na vyšší zadlužení, než jaké se předpokládalo.

Vyjděme však raději z faktů. Březnový deficit státního rozpočtu v (za dané období) rekordní výši minus 166 mld. Kč je značně zneklidňující. Vždyť za pouhé jedno čtvrtletí už překročil 56 procent zákonem o státním rozpočtu povolené celoroční maximální hranice pro vládní sekeru. 

Pokud by se tímto tempem rozpočet vlády zhoršoval i nadále, pak se na konci roku dočkáme absolutního deficitního rekordu, což by znamenalo šok a zhoršení pozice ve všech myslitelných ohledech. Někteří ekonomové už před takovým „úspěchem“ zcela otevřeně varují. Připomeňme, že absolutní rekord ve vytváření rozpočtového deficitu zatím drží dvojice (premiér) Andrej Babiš – (ministryně) Alena Schillerová, kteří v roce 2021 „zabodovali“ schodkem ve výši necelých 420 miliard.

sinfin.digital