Babiš má náhradu za Prymulu. Po schůzce se Zemanem ale zůstávají otázky

Premiér Andrej Babiš po páteční schůzce s prezidentem uvedl, že má nového adepta na post ministra zdravotnictví místo Romana Prymuly. S Milošem Zemanem se má tento kandidát sejít v úterý, dnes šéf vlády prezidentovi představil, o koho jde. „Nejpozději ve čtvrtek bych ho rád uvedl do úřadu,“ řekl Babiš před novináři v Lánech. Podle jeho mínění Zeman odvolání Prymuly a jmenování jeho nástupce nijak zdržovat nebude. Jméno dotyčného neprozradil.

„Průtahy se nebudou opakovat, prezident Zeman mi vyšel vstříc,“ je přesvědčený Andrej Babiš. „Podle ústavy mám právo navrhnout odvolání a pan prezident to akceptoval,“ uvedl také. Lze to vykládat různě a jistota, že k výměně ministra zdravotnictví, jak ji Babiš navrhuje, skutečně dojde, v tom bezezbytku schovaná není. Předseda vlády každopádně věří, že prezident nic blokovat nebude; vnímá prý, že změna je potřeba.

Premiér se kromě toho znovu několikrát omluvil a celou peripetii kolem noční schůzky Romana Prymuly s Jaroslavem Faltýnkem, které Blesk nachytal bez roušek odcházet z prostoru restaurace, označil za nešťastnou. „Je to nepřijatelné. Nemůžeme chtít po lidech, aby dodržovali pravidla, když je sami nedodržujeme, omlouvám se za to. A vždycky jsem říkal, padni, komu padni,“ uvedl Babiš.

Vytvoří Miloš Zeman novou vládu?

Nikdo přitom dosud věrohodně nevysvětlil, kvůli čemu vlastně Jaroslav Faltýnek schůzku svolával. Samotný Babiš také přiznal, že přesně neví, jen se odvolával na Faltýnka. „Myslím, že to není důležité, jednoho jsem odvolal, druhé vyzval k rezignaci. A oni to akceptovali,“ míní Babiš. Dodejme, že Faltýnek končí jako místopředseda hnutí ANO, vlivná pozice předsedy nejsilnějšího poslaneckého klubu mu zatím zůstává.

Babiš si je podle svých slov vědom, že vláda bojuje o poslední zbytky důvěry veřejnosti. „Potřebujeme se semknout, mrzí mě to,“ dodal premiér s tím, že to kabinet bez podpory občanů nezvládne. „Doufám, že si to lidé uvědomí,“ použil následně argument, který jeho ministři opakují už nějakou dobu.

Pokud jde o Romana Prymulu, Babiš zopakoval, že jde o odborníka na epidemiologii, proto mu nabídl post v rámci expertní skupiny epidemiologů. „Je na něm, jak se rozhodne,“ řekl Babiš. Celkově působil značně vyčerpaně a otráveně, v žádném případě to nebyl sebejistý Babiš, který by sršel přesvědčivým pocitem, že má situaci pevně ve svých rukou. Teprve příští týden ukáže, zda půjde o scénář, který dnes – byť mlhavě – představil novinářům v Lánech.

Biden a Trump už jen přesvědčují přesvědčené, volebními kartami dnes sotva něco zamíchá

SDÍLET
sinfin.digital