Články odjinud

Babišův socialismus pro děti. Obědy zdarma jsou rozumným předvolebním nápadem. Komentář M. Maňáka

Babišův socialismus pro děti. Obědy zdarma jsou rozumným předvolebním nápadem. Komentář M. Maňáka

Školní obědy zdarma plošně pro žáky prvního stupně, jejichž zavedení v rámci své permanentní předvolební kampaně navrhl Andrej Babiš, jsou poměrně racionální nápad, i když dále prohlubují státní „přerozdělování“. Jestliže ale stát organizuje školní docházku dětí jako povinnou činnost, pak dává logiku, aby jim tuto činnost „hradil“ pokud možno v co nejširším rozsahu.   

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš navrhl, aby děti v posledním ročníku mateřské školy a na prvním stupni základní školy dostávaly obědy zdarma. Tedy, aby úhrada jejich obědů ve školních jídelnách probíhala výhradně z veřejných zdrojů, nikoliv přímo z kapes rodičů, jako je tomu dnes.

Vzhledem k tomu, že náklady na takové opatření by dosáhly zhruba šesti miliard korun, nelze pochopitelně mluvit o tom, že by obědy (či cokoliv podobného) mohly být reálně zdarma. Plátcem všech „bezplatných“ služeb státu vždy byli, jsou a budou daňoví poplatníci. Pokud by tedy nápad prošel, rodiče by plátci fakticky zůstali – tentokrát ovšem v roli daňových poplatníků (spolu se všemi dalšími lidmi, kteří chod Česka platí).

Pokud respektujeme, že základní školní docházka je povinná a dle Ústavy i bezplatná, pak by z logiky věci mělo být pro žáky ve škole bezplatné vše, tedy včetně školního oběda. Když už jsou rodiče povinni (pod hrozbou trestu) posílat své děti do státní školní budovy, měl by v ní stát (z peněz poplatníků) uhradit úplně vše – včetně pomůcek, svačin, nápojů i obědů.

Pokud stát za cokoliv, co se týká povinné školní docházky (a strava je její logickou a nedílnou součástí), chce po rodičích vymáhat platbu, pak to je ve zjevném rozporu s konceptem bezplatného školství.

Navíc již nějakou dobu panuje shoda na tom, že části dětí ze sociálně slabších rodin mají být obědy hrazeny z erárních zdrojů. Ostatně, projekt, který zajišťuje obědy zdarma pro děti ze sociálně slabých rodin, již existuje. Peníze posílá školám ministerstvo práce a sociálních věcí v rámci jednoho z unijních programů.

Přitom, hranice mezi rodinou sociálně slabší/potřebnou a sociálně „neslabou“ je ryze arbitrární. Nelze spravedlivě a objektivně rozhodnout, která rodina ještě ze sociálních důvodů obědy zdarma potřebuje a která už nikoliv. Proto se jeví jako konzistentní a efektivnější hradit obědy z centrálních veřejných zdrojů všem dětem školou povinným. Zkrátka nedělat mezi nimi rozdíly či nějakou umělou dělící linii.

Ani ekonomické aspekty celoplošného dotování školních obědů všem dětem (prvního stupně základních škol) nejsou přesvědčivým argumentem proti. Opatření by sice zvýšilo náklady státu o již zmíněných šest miliard korun ročně. Uvážíme-li však, že zhruba tutéž částku stát už dnes (v rámci plnění předvolebního slibu ANO) přerozděluje seniorům na silně dotované projížďky vlakem a žákům na dojíždění do škol, jeví se podobně vysoká částka proponovaná na „bezplatné“ školní obědy jako přijatelná.

A to zejména v kontextu toho, že příjmy státu v posledních letech rostou raketovým tempem. V roce 2013 (rok, v němž ANO uspělo poprvé ve volbách do Sněmovny) činily příjmy státu 1091 miliard korun. V minulém roce to bylo již 1273 miliard korun, tedy o 182 miliard korun více, a letos mají příjmy přesáhnout 1314 miliard korun. Je to o 223 miliard korun více, než před pěti lety!

Proč by se na tomto téměř pohádkovém růstu prosperity státu (což ale není totéž, jako prosperita obyvatel) nemohly podílet všechny děti školou povinné (nebo alespoň ty z prvního stupně)? Notabene, když jsou do základní školy nuceny chodit povinně, tedy pod hrozbou potrestání rodičů za špatnou docházku?  

Pokud by byly zavedeny „bezplatné“ obědy (tedy, pokud by stát přelil do školství více peněz na paušální úhrady obědů), přelilo by se touto cestou plošně více prostředků nazpět daňovým poplatníkům, což nelze považovat za neférové opatření.

Jistě, Andreje Babiše úvahy o poplatnících a příjmech státu netrápí. Jeho motivace k „bezplatným“ školním obědům je ryze marketingová. Touží přitáhnout další voliče a ještě k tomu zkusit přehlušit nepříjemné kauzy týkající se střetu zájmů, vlastního syna a Čapího hnízda.

Tak či onak, na věci to nic nemění, i když takzvaně pravicová opozice Babišův nový nápad kritizuje s tím, že jde o polokomunistické opatření. V jistém smyslu s tím lze souhlasit. Masivní státní přerozdělování (čehož jsme i u nás svědkem) je projevem socialismu. Přesto je z určitého pohledu nutno tuto účelovou „protikomunistickou“ kritiku opozice odmítnout. Vyznívá totiž jako snaha o zaměňování příčiny a důsledku.

Za totalitní je totiž nutno považovat už samotný princip povinné školní docházky. Jistě, každý by si nadevše přál, aby všechny děti a všichni občané státu byli gramotní a pokud možno co nejvíce vzdělaní. Na totalitní podstatě státem vynucované povinnosti uvalené na děti, které musí po devět let chodit každý pracovní den do školy, to však vůbec nic nemění. Opozice by měla ve své situaci zůstat názorově konzistentní a buď usilovat o zrušení povinné školní docházky, anebo tuto docházku učinit pro všechny ekonomicky co možná nejvíc férovou.

Zřejmě i s přihlédnutím k ne zcela oslňující chuti školních obědů se objevují oponentní obavy, že po případném zavedení kompletních dotací na školní obědy by se kvalita stravy ve školních jídelnách zhoršila. Případně, že by si děti přestaly bezplatných obědů vážit a začaly těmito pokrmy plýtvat. Takové úvahy jsou nepodložené. Z pohledu výroby školních pokrmů či zájmu dětí o ně je přece irelevantní, z jakých zdrojů do školy přitekly peníze.   

Ať už však akce „školní obědy pro všechny zdarma“ dopadne jakkoliv, nezbývá než doufat, že premiér ve věci blahobytu školní mládeže nezůstane na půli cesty, tedy pouze u mediálně vděčné snahy o změnu financování školních obědů. Věřme, že ze své pozice začne intenzivně bojovat i za zvýšení kvality školních obědů a to pokud možno alespoň na úroveň stravy, kterou za peníze daňových poplatníků konzumují ministerští a jiní státní úředníci.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818