České předsednictví EU: Komedie za miliardu, která není k smíchu

KOMENTÁŘ MARTINA MAŇÁKA | Česko se za rok ujme předsednictví Evropské unie a vláda Andreje Babiše opakovaně čelí kritice za to, že údajně podceňuje přípravy. Výtka míří mimo jiné na redukci výdajů na tuto akci na „pouhou“ miliardu korun. Ve skutečnosti je ale i jedna jediná miliarda plýtváním penězi. Nebýt její tragičnosti, připomínala by celá půlroční operace spíš propagandistickou komedii. A to zvláště v situaci, kdy se Česko propadá do dluhové propasti, a EU prolomila tabu, když sama začala dělat omračující bilionové dluhy.

Babišovi se předhazuje, že akci „zasklil“ a že rozpočet na ni je nedostatečný. Kvůli tomu prý váznou přípravy a pokulhává personální zajištění předsednictví. Původní, „úřednický“ nástřel rozpočtu na zajištění českého předsednictví přitom předpokládal výdaje ve výši 2,6 miliardy korun. Po „kontrazásahu“ se rozpočet na celou akci snížil na přibližně miliardu a čtvrt.

Obecně platí, že předsednická země během formálního půlročního „šéfování“ získává šanci podsunout celé Unii své vlastní priority a témata či cíle, k čemuž jí má dopomáhat řada politických summitů, jednání a jiných akcí konaných v „předsednické“ zemi. Snad každému pozorovateli, který v uplynulých letech neprodléval v jiné galaxii, je ale bezezbytku jasné, že eurounijní předsednictví Česka (a dalších podobných zemiček) je spíš jen divadlo. 

Předsednická země nemá (logicky, k čemu by pak byly Evropská komise či europarlament?) skutečné pravomoci cokoliv prosadit a schválit. Je to jedna velká, půl roku trvající hra, míněná primárně na propagaci členství v EU před publikem pořadatelské země; v jiných členských státech občané vůbec netuší, kdo Unii zrovna „předsedá“. Série akcí za účasti eurounijních hodnostářů má místní občany přesvědčovat o tom, že i když je jejich země malá a v rámci EU bezvýznamná, má přesto šanci po nějakou dobu „vládnout celé Evropě“.

sinfin.digital