České předsednictví v EU začalo. Před Fialovou vládou stojí nelehké výzvy, ale i příležitost

KOMENTÁŘ KARLA BARTÁKA | Česká republika začala dnes na půl roku předsedat Radě EU. Jako každých šest měsíců se tedy i do Česka vypravili členové „kolegia“ Evropské komise, aby byli výkopu symbolicky přítomni. V kouzelném rámci historické Litomyšle šlo vedle symbolu také o praktické kontakty, v některých případech první, protože Fialova vláda je u moci teprve půl roku. Až budou její členové předsedat ministerským zasedáním Rady EU, bude ten který komisař sedět na opačné straně stolu a bude velmi bedlivě poslouchat, případně reagovat. Je tedy dobře, aby se tito lidé předem znali. Dnešek jim dal příležitost k podstatnějšímu hovoru.

Šéfka komise Ursula von der Leyenová a předseda vlády Petr Fiala po vlastním bilaterálním setkání vypočítali na tiskové konferenci hlavní témata, kterým se bude Evropská unie s Čechy v čele příštích šest měsíců zabývat. Náměty jsou již notoricky známé a nikdo dnes neočekával žádná překvapení, spíše jen některé akcenty nebo odstíny. Za zmínku stojí naléhání von der Leyenové nejen obecně na energetické priority, jako jsou odklon od ruských paliv, snížení poptávky úsporami či investice do udržitelných zdrojů, ale konkrétně na rychlé prosazení balíku RePowerEU. Komise očekává, že Česko jako předseda EU zajistí jeho schválení v Radě EU a pomůže s ním v Evropském parlamentu – a umožnit tak rychlé rozdělení 300 miliard eur mezi členské země, které poslouží především na investice do obnovitelných zdrojů.

RePowerEU: Velkolepý plán čeká tvrdý střet s realitou. Vrhne se Unie z jedné závislosti do druhé?

Komise podle jejích slov předloží v polovině července také nouzový plán pro případ, že by se EU ocitla zcela bez ruského plynu. Navrhne v něm na jedné straně, jak a kolik mají jednotlivé členské státy omezit spotřebu energie, a na druhé jak a v jakém objemu si mají navzájem pomáhat. Upozornila, že státy EU jsou propojeny dostatečnou sítí produktovodů, která umožňuje toky oběma směry; půjde o to stanovit, kam plyn dovezený vesměs po moři poteče, aby to bylo spravedlivé a solidární. Komise při tom využije své zkušenosti z koordinace boje proti epidemii koronaviru, včetně nákupu a distribuce vakcín. Spoléhá na Česko, že se ztotožní i s tímto programem.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak vnímat chystaný speciální neformální summit EU? Je to danajský dar?
  • Co bude současná nelehká situace vyžadovat od české vlády?
  • Jak může příští půlrok změnit vnímání Česka v rámci EU?
sinfin.digital